В Румъния темпът на инфлацията през март се е ускорил до най-високо от две години равнище, защото слабата лея е повишила цената на услугите и на вносните стоки, докато работните заплати са се покачвали, а кредитите са ускорявали консумацията - пише Bloomberg.

Годишната инфлация в Румъния през март е 8.6% (в България 14.2% също за март), най-високо от 1 януари 2006 г. месечно повишаване на цените в северната ни съседка. През февруари годишната инфлация е възлизала на 8.0%. На месечна база поскъпването в Румъния е 0.7% през март спрямо февруари, колкото бе и през февруари.

Увеличението на цените в Румъния е достатъчно, за да доведе до ново повишаване на лихвения процент на следващото заседание на румънския комитет по монетарна политика на 6 май. Миналият месец комитетът постави основната лихва в страната на ниво 9.5%, изказвайки също и надежди, че има изгледи инфлацията да се забави около средата на годната. От октомври 2007, когато лихвата беше 7.0%, до сега комисията е имала четири заседания, на всяко от които лихвата е повишавана.

Задържащото се ексцесивно търсене повишава цените в Румъния, а централната банка не може да използва поскъпване на валутния курс за противодействие на ценовите увеличения в страната, твърди анализатор от ING Bank Romania.

От август досега цената на румънската лея падна с 15% спрямо евро и това прави стоките и услугите, измервани в чуждата валута, по-скъпи. В Румъния телефонните сметки, сметките за газ, наем и други неща се определят в евро и плащат в леи, пояснява агенция Блумбърг.

Една трета от предната селскостопанска реколта в Румъния бе загубена заради суша. Цените на храните в страната през март се повишават с годишно претеглените 10.8%. Цените на услугите, най-силно засегнати от по-слабата местна валута, се повишават с 10.7%. Цените на нехранителните стоки поскъпват на годишна база с 5.9%.

Миналата седмица гуверньорът на централната банка Мигур Исареску каза, че нарастващите заплати, които са се повишили с 21% през февруари, рискуват да задвижат „втори рунд на инфлацията" през следващите месеци. Задлъжнялостта на домакинствата се повишава с годишните 66% през февруари сред кредитен бум, даващ повече кеш на разположение на гражданите.

До края на 2010 г. Румъния трябва да намали инфлацията до 3 процента, или рискува да  пропусне шанса да въведе евро през 2014 г., каза още Исареску. През 2007 г. потребителските цени се повишиха в Румъния с 6.6%, докато целта на централната банка бе 4 процента. Банката се е прицелила в инфлация между 3 и 5 процента тази година, с прогнози за инфлация в края на годината от 5.9%.