Първият месец на извънpeднoтo пoлoжeниe в Бългapия доведе до огромни загуби в редица сектори. По данни на Националния статистически институт (НСИ) повече от половината компании у нас са се свили, като най-засегнати са тези в областта на културата и спорта. В тези сектори над 70% от фирмите отчитат спад на приходите.

Какви точно са загубите?

За част от загубите представа може да се придобие от анкетата "Независим културен сектор в България", проведена от 22 март до 17 април от Българската музикална асоциация. Проучването е направено чрез въпросник и отчита щетите, нанесени на независимия музикален сектор и на независимия културен сектор като цяло от извънредното положение, въведено на 13 март 2020 в страната и предварителната забрана на всички културни събития от 8 март 2020 насам.

В анкетата като респонденти участват 1 067 души, от които 70% са физически лица, а 30% представляват организации в сектора. Най-голям брой от участниците в проучването са от сферите на театъра и музиката, съответно 35% и 34%.

Данните от анкетата показват, че ако забраната за провеждане на културни събития продължи до края на юли 2020, очакваните финансови загуби от страна на физическите лица ще бъдат в размер на приблизително 4 700 00 лева. При този сценарии щетите за организациите ще бъдат в размер на близо 11 000 000 лева. Общо загубите ще възлизат на повече от 15,5 милиона лева, като средната стойност за физическите лица ще бъде около 6 500 лева, а за организациите - 33 500 лева.

Най-големите загуби се очакват в областта на музиката, аудиовизуалните и визуални изкуства.

Секторите у нас, в които най-много компании са със спад на приходите заради епидемията

Секторите у нас, в които най-много компании са със спад на приходите заради епидемията

Говорят данните на НСИ

Ако забраната за провеждане на културни мероприятия продължи до края на годината, загубите ще бъдат в пъти по-големи. 95% от респондентите очакват тежки финансови загуби, 73% - загуба на публика, 63% - загуба на партньори и близо 50% - загуба на спонсори и дарители. Очакват се и други загуби - на служители, на вече осигурена финансова подкрепа за проекти и други.

13% от респондентите посочват, че личният им доход за 2019 година от дейности в областта на изкуствата и културата е под 1 000 лева. 26% заявяват, че доходът им е между 1 000 и 5 000 лева, а 27% - между 5 000 и 10 000 лева. Между 10 000 и 20 000 лева е бил доходът на 21% от анкетираните, а над 20 000 лева - за 13% от всички.

Анкетата е първа по рода си в България, събиращо представителни данни за независимия културен сектор. Участниците в анкетата са предимно от София и големите областни градове в страната, но в допитването са включени и достатъчно представители на средни и малки населени места - общо 65 населени места, от които 11 са села, а 54 - градове.

Снимка 478590

Източник: Българска музикална асоциация

"Резултатите, получени в анализа на анкетата, ще бъдат използвани като аргумент пред публичните институции за въвеждането на по-адекватни и цялостни компенсаторни мерки с цел неутрализиране на щетите в този важен, но много крехък сектор, и неговото запазване в кризата и след нея", пишат от музикалната асоциация.

От организацията настояват за създаване на социален фонд, който да подкрепи спешно независимите български творци, пряко засегнати от въвеждането на извънредната ситуация. "Тази мярка е от жизнена необходимост и предприемането ѝ следва да е незабавно. Това трябва да бъдат допълнителни средства, които българското правителство да осигури от националния бюджет за борба с последствията от Covid-19."

Асоциацията настоява също така за приемането на нови мерки, които да гарантират равнопоставеността между държавния и независим културен сектор.

През първите седмици на извънредното положение: Безработицата мина 10% в 11 области

През първите седмици на извънредното положение: Безработицата мина 10% в 11 области

Най-висока е тя във Видин, Монтана и Силистра, показват данни на Агенция за заетостта