В продължение на десетилетия Китай и Тайван си обменят само заплахи и реторика, изпълнена с напрежение. Зад всичко това обаче между двете държави тихо се развиха значителни търговски отношения.
Най-новият знак за промяната ще дойде в събота, когато лидерите на дългогодишните врагове трябва да се срещнат за първи път от 1949 г., когато гражданската война в Китай приключи и управляващата тогава партия, която загуби, избяга към Тайван.
Оттогава страната се утвърди като независима демокрация. Китай обаче настоява, че островът е отстъпническа провинция, пише CNN Mоney.
Взаимоотношенията между азиатските страни са сложни, но накратко може да се каже, че държавите са „приятелски врагове" (от английската дума "frenemies").
Въпреки възраженията на хардлайнерите, Китай е най-големият търговски партньор на Тайван и съставлява близо 40% от износа или близо 130 млрд. долара годишно.
Туризмът на острова също се разви, след като започнаха да оперират повече директни полети между Китай и Тайван през 2009 г.
Същевременно Тайван предостави на Китай значителни инвестиции за близо 11 млрд. долара през 2012 г. в ключови сектори, сред които и този на технологиите.
Тези близки отношения означават, че здравето на двете икономики е преплетено. Затова и икономиката на Тайван получи удар, когато растежът в Китай се забави.
В края на краищата Тайван, както останалата част от света, няма много избор, освен да се ангажира с Китай, която е най-многолюдната държава в света и втората по големина икономика.
Вземете за пример Foxconn и Pegatron - и двете компании са основни доставчици на Apple с големи заводи в Китай. Или Acer, която е известна със своите лаптопи и нетбуци, и също има фабрики в континентален Китай.