Казахстан, Йордания и Перу са по-привлекателни места за световните таланти от България. Страната ни заема 57-о място сред 63 държави в новия доклад World Talent Ranking, публикуван от IMD Business School.

България е изпреварена от почти всички страни в Източна Европа, с изключение на Словакия. Дори Украйна, която стана арена на въоръжени сблъсъци и гражданска война, е по-привлекателно място за таланти.

САЩ и Азия може да са най-бързо развиващите се региони в технологично отношение, но Европа все още привлича най-добрите таланти.

Швейцария отново зае първото място в световно проучване за насърчаване и привличане на таланти. Първите 10 места са окупирани от 9 европейски държави и Канада, като там изненадващо не попада САЩ, нито някоя азиатска държава.

За пета поредна година алпийската държава запазва лидерството си, в резултат на силното си съсредоточаване върху развиването на умения и образованието. Второ и трето място заемат Дания и Норвегия, пише Bloomberg.

Макар САЩ да не стигат до топ 10, те се изкачват с 4 места до 12-о място. Великобритания изостана с 2 места и вече е 23-а. Канада е единствената неевропейска страна, която се нарежда сред първите 10.

Европейските държави доминират, щом стане въпрос за привличане на таланти

Европейските държави доминират, щом стане въпрос за привличане на таланти

"Икономиките, поставени в първите 10 от класацията, обикновено имат високи нива на инвестиции в общественото образование и високо качество на живот, което им позволява да развият местния човешки капитал и да привлекат висококвалифицирани специалисти от чужбина", каза Артуро Брис, директор на Световния център за конкурентоспособност на IMD.

Сингапур е най-високо класираната азиатска икономика, заемайки 13-о място и изпреварвайки Хонконг, който падна с 6 места до 18-о място. И двете икономики продължават да се отличават в привличането на професионалисти от чужбина, но изостават по инвестициите в образование, се посочва в доклада.

Китай се нарежда на 39-о място заради трудностите при привличането на чуждестранни квалифицирани работници и поради факта, че държавните разходи за образование остават под средното за напредналите икономики, се казва в доклада.

Страните от Латинска Америка са сред най-слабо конкурентните, а Мексико се класира на 61-о място. Венецуела е последната в списъка, заемайки 63-о място. Двете страни страдат от изтичане на мозъци и относително ниски публични разходи за образование.

Проучването е изследвало мнението на над 6000 ръководители в 63 икономики. Всяка икономика е оценена според различни фактори, включително как инвестират в развитието на местната работна сила и степента, в която могат да привлекат и задържат квалифицирани работници и качеството на уменията, налични в техния запас от таланти.