Китай ще отвори икономиката си и ще намали тарифите за внос на стоки, включително автомобили. Държавата ще повиши лимита за чуждестранна собственост в автомобилния сектор възможно най-скоро, ще укрепи законите за интелектуалната собственост и ще приложи очакваните мерки за отваряне на финансовия сектор. Пекин ще подобри инвестиционната среда за международни компании и ще продължи да се бори за отваряне на световната икономика.

"Тази година ще намалим значително тарифите за внос на автомобили, а в същото време ще намалим тарифите за внос на някои други продукти", обяви президентът Си Дзинпин по време на азиатски икономически форум.

Китай ще разшири вноса през тази година и "ще работи усилено", за да внася продукти, които се необходими на населението. "Китай не търси търговски излишък. Имаме истинско желание да увеличим вноса и да постигнем по-голям баланс на международните плащания по текущата сметка", каза държавният глава.

Той не пропусна и актуалния проблем за интелектуалната собственост, обещавайки регулаторите в страната да засилят контрола върху нея, така че да се избягват злоупотреби. "Насърчаваме нормалния технологичен обмен и сътрудничество между китайски и чуждестранни предприятия и защитаваме законната интелектуална собственост, собственост на чуждестранни предприятия в Китай", увери Си.

Си се противопостави на "манталитета на Студената война" в икономиката и взаимните търговски удари, разглеждайки страната си като жертва на несправедливи търговски наказания. "Надяваме се, че развитите страни ще спрат да налагат ограничения върху нормалната и разумна търговия с високотехнологични продукти и да отпуснат контрол върху износа на тази търговия с Китай", заяви президентът.

Той описа страната си като добронамерен лидер на световната икономика, подчертавайки, че отворените системи са най-добрият начин за действие за света. "Трябва да се въздържаме от търсене на господство и да отхвърлим политиката на властта или хегемонията, в която силните тормозят слабите", подчерта Си.

Вместо това страните трябва да продължат да се ангажират с откритост, свързаност и взаимна изгода, да изградят отворена световна икономика и да засилят сътрудничеството помежду си, поддържайки многостранната търговска система "По този начин ще направим икономическата глобализация по-отворена, приобщаваща, балансирана и полезна за всички", посочи той.

Речта му идва на фона на нарастващото търговско напрежение между Китай и САЩ и ескалиращи тарифни заплахи, израз на несъгласието на Вашингтон с китайските действия в областта на търговията и интелектуалната собственост.

"Китай отваря сектори, където вече има отделно предимство, или задушаване на сектора, например банкирането. То е доминирано до голяма степен от съществуващите местни играчи", смята Джонас Шорт, шеф на офиса в Пекин на финансовата компания Everbright Sun Hung Kai.

Според експерти думите на китайския президент са опит за потушаване на напрежението и крачка към преговори между двете водещи световни икономики. "Си прехвърли топката в полето на САЩ, но изглежда, че Китай полага основите, за да постигне споразумение със САЩ", твърди Йошикори Шингеми, експерт по световните пазари в JP Morgan Asset.