Европа и САЩ искат да търгуват свободно помежду си. Това е сигурно. Но колко точно ще спечелят? Това не е сигурно.

Идеята за подписване на споразумение между двете най-големи икономически сили в света - САЩ и ЕС, отново набира скорост покрай кризата в отношенията с Русия - традиционно силен търговски партньор на много европейски икономики, който може да се наложи да бъде заместен. Ето защо Transatlantic Trade and Investment Partnership или както е известно - споразумение за свободна търговия, отново е тема на дневен ред сред европейските анализатори. И граждани.

Икономистите - разединени, гражданите - също

Така според последния анализ на Центъра за икономически политически проучвания в Лондон от евентуално споразумение икономиката на ЕС ще нарасне с допълнителни 0.48 процента до 2027, а на САЩ - с 0.39. Според друг реномиран институт обаче - мюнхенският ifo институт, растежът би бил значително по-голям - 13.4 процента и 4.7 процента.

Разликите в прогнозите са, меко казано, драстични. Икономическите анализатори достигат до тези цифри сред серия от компютърни симулации. По време на тях учените залагат определени данни и вариации. Но, разбира се, реалността е трудно може да бъде напълно обхваната, особено политическите решения.

Според института ifo неговата силно оптимистична прогноза се основава на „силно либерализиране" на търговия между двете страни - премахване на всички ограничения между двете страни, докато лондонските изследователи пресмятат при облекчаване само на митническите ограничения.

Един от практичните примери за митническите облекчения е цената за еднакви продукти. Производителите на автомобили в САЩ например в момента плащат десет митнически налог. Химическата индустрия също плаща - в размер на 6.5 процента. Ако се стигне до споразумение, тези налози ще изчезнат и цените ще поевтинеят.

Различните прогнози на икономистите обаче кореспондират и с не единни мнения по въпроса за търговското споразумение. Днес излезе социологическо проучване, което показва, че подкрепата за споразумение за свободна търговия между ЕС и САЩ е почти равнопоставена от двете страни на Атлантика. 53% от американците и 55% от германците са оптимисти за подписването на трансатлантическо споразумение за свободна търговия. С уточнението, че Европа не е само Германия и че чашата е наполовина пълна или празна, в зависимост от гледната точка.