Ако сте смутени от това колко лошо е седенето за дълги периоди от време всеки ден, не сте единствени. Няколко скорошни проучвания по темата обаче показваха най-различни резултати.
Установено е, че седенето за дълго време допринася за лошото здравословно състояние и може да увеличи риска от умиране от редица причини. Въпросът е дали този ефект може да бъде изместен от редовните упражнения. В последните седмици едно изследване откри, че дори един час упражнения всеки ден може да не намали опасността от болести, свързани с иначе заседналия начин на живот.
Сега обаче ново проучване твърди, че продължителното седене може да не вреди на здравето ви, ако се ангажирате с редовни упражнения. Според него честите тренировки могат да помогнат в понижаването на рисковете за здравето, свързани с дългото седене, които включват удар, сърдечни заболявания, диабет тип 2 и рак, съобщи youthhealthmag.com.
Изследването е проведено в Ексетърския университет в Англия и е публикувано в Международния журнал по епидемиология. Анализирани са данни от над 3700 мъже и повече от 1400 жени, които били част от дългосрочно проучване на служители на британското правителство, които нямали сърдечно-съдови заболявания, когато се включили в изследването.
В периода между 1997 г. и 1999 г. участниците били попитани колко часа седмично прекарват в седене и конкретно седене на работното място, в свободното си време, когато гледат телевизия и в свободното си време без телевизор. Те трябвало да кажат и колко време прекарвали в умерена до енергична активност и колко време прекарвали в ходене всеки ден. Проучването отбелязало, че участниците в него се упражнявали повече от средното.
Резултатите установили, че общото време, прекарано в седене, времето в седене на работа, докато гледали телевизия или при други развлекателни занимания, не било свързано с повишен риск от смъртност. Това било валидно дори и след като били взети под внимание фактори като възраст, пол, употреба на алкохол и цигари, начин на хранене и общо здравно състояние.
Липсата на връзка между продължителното седене и смъртността може да се дължи на защитния ефект на ежедневните умерени до енергични упражнения, заключават учените.