В щатите, в които допълнителните помощи за безработица бяха премахнати по-рано, засега не се отчита по-голям ръст на заетостта спрямо останалите, според анализ на Wall Street Journal и икономисти.

В началото на пандемията федералното правителство повиши помощите за безработица, като допълнителните суми спират да се изплащат в цялата страна от следващата седмица. 25 щата сложиха край още през лятото, което първоначално създаде надежди, че може да реши частично проблема с недостига на работна ръка.

Заетостта в 25-те щата, които спряха помощите по-рано, расте с 1,33 процента от юли до април. В останалите 25, плюс окръг Колумбия, ръстът е 1,37 процента, сочи анализ на данните от Департамента по труда. Именно през май губернаторите започнаха да съобщават, че планират да намалят помощите.

"Ако въпросът е дали допълнителните помощи задържат възстановяването на пазара на труда, отговорът е не, определено не, въз основа на наличните данни", казва Питър Ганонг, икономист от University of Chicago.

Разбира се, възможно е да е твърде рано да се прави подобна оценка, а свързаните с делта варианта нови рестрикции може да крие реалния ефект. Така Goldman Sachs изчислява, че ефект има. И ако всички щати са сложили край на помощите по-рано, през юли докладът е щял да покаже 400 хил. нови заети. Икономистите прогнозират, че до края на годината 1,5 млн. ще започнат работа отново.

Има общо съгласие, че по-високите помощи са накарали някои хора да не търсят работа, но има и други причини: затворените детски градини и училища, дисбалансите на наличните работни места, опасения от Covid-19 и ранно пенсиониране.