На Златни пясъци и Албена нощувките поевтиняват с 10 - 15 евро на човек, информира вестник „Народно дело". Туристите, избрали да почиват в тризвезден хотел в курорта Албена, трябва да извадят около 50 евро на човек за ден. В края на май обявените цени за активния сезон са били с 10 евро по-високи. В Слънчев бряг за нощувка и закуска се дават между 25 и 30 евро, като намалението е с около 5 евро. В Златни пясъци поевтиняването гони 15 евро на човек в двойна стая.

За преспиване и закуска в двойна стая в Балчик са нужни между 10 и 25 евро, а в началото на сезона обявените суми са започвали от 20 евро. За 15 - 20 евро дневно трябва да се бръкне летовникът, решил да отседнете в Каварна. Такава беше тарифата в столицата на рока и в началото на сезона. Сумите не са мръднали и в другите по-малки курортни градове като Несебър, Созопол. В Сейнт Елиас и Ривиера четиризвездните хотели на база All Inclusive също поддържат ценовите равнища, обявени преди два месеца.

Традиционно през лятото цените в планинските курорти са по-ниски. В четиризвезден хотел цената на стая е 100-160 лева, заяви за Money.bg Поли Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм. Докато българите предпочитат да ходят на море в чужбина, все още не са загубили интерес към планинските курорти, смята Карастоянова.

Основна пречка пред развитието на туризма остават лошата инфраструктура и недостатъчно развитите културно-исторически забележителности като туристически атракции, което е отговорност на държавата, посочват от Борда по туризъм.

Поли Карастоянова постави въпроса за приноса на животновъдството към Брутния вътрешен продукт на страната и дали то заслужава 60 милиона лева. Припомням, че кабинетът реши да отпусне тази сума на фермерите. Реално 4,5 милиона лева са отделени от държавния бюджет за международна туристическа реклама през тази година, което е крайно недостатъчно, категорична е Поли Карастоянова. Тя посочи за пример Хърватска , която въпреки че е била във война преди няколко години, е успяла в кратки срокове да изгради първокласни пътища. Според нея тенденцията за фалити в хотелиерския бранш у нас няма катастрофични размери.