Мегапроектът, който цели да събере на едно място наука, обучение, бизнес и развлечение София Тех Парк ще има осигурено финансиране, както през този програмен период така и през следващия. Това увери директорът на дирекция Европейски фондове за конкурентоспособност към Министерството на икономиката и енергетиката Ели Милушева.

Към момента бюджетът на проекта е над 100 млн. лева.

Припомняме, че идеята за създаване на място на което учените, предприемачите, студентите и всички заинтересовани от наука и бизнес хора ще могат да работят заедно се породи през 2010 г. От 2012 започна реалната работа по осъществяването на София Тех Парк след като дружеството, което 100% е собственост на МИЕ получи финансиране по европейските програми и му бе обособено място в територията на бившите военни поделения на 4-км в София.

Според проекта изграждането на бизнес инкубатора предвижда части от обекта да се отдават под наем на компании и екипи от ИТ сектора. В допълнение ще има и зали за срещи, заведение за бързо хранене, банков офис и места за настаняване за нощувки за работещи в технологичния парк. В многофункционалната зала, която ще се превърне в иновационен форум, ще се провеждат конференции, срещи и събития, като общият капацитет на залите е 1000 души.

Сградите с лаборатории и офиси ще бъдат с площ 13 хил. кв.м, където ще бъдат разположени 10 лаборатории (по биотехнологии, киберсигурност, облачни компютърни технологии, прототипиране, биоинформатика и др.) и малките и средните фирми.

Управителят на София Тех Парк Елица Панайотова, заяви че вече на площадката на София Тех Парк са започнали процедурите за проектиране и изграждане на някой от най-важните сгради в научно-изследователския комплекс. Това са лабораторията, още една специализирана сграда и паркинг на няколко нива. Очаква се реалното строителство да започне през тази година а през следващата първите постройки да бъдат завършени.

Панайотова посочи, че София Тех Парк вече е подписал меморандум за сътрудничество с Българската академия на науките, Софийския университет "Св. Климент Охридски", Техническия университет, Медицинския университет в София и Университета за национално и световно стопанство

Към проекта вече има заявен инвеститорски интерес като българската компанията за производствто на спортни стени за катерене се очаква да вложи 15 млн. лв. в изграждането на „Колайдър Активити Център. Очаква се този център да създаде близо 100 нови работни места, като в лабораториите на центъра ще се изследват нови материали, както и ще се разработват нови стандарти. Освен там ще се изгради и огромен спортно-развлекателен комплекс, където ще могат да се практикуват най-различни спортове.

Към този момент се водят разговори и с други потенциални инвеститори, които искат да са част от София Тех Парк, като това са компании предимно в сектора на информационните и комуникационни технологии, заяви Елица Панайотова. В по-късен етап се предвижда представяне на проекта пред по-широка кръг от инвеститори увери управителят на София Тех Парк.

В тази връзка в най-скоро време дружеството ще представи своята визуална идентичност - лого, наименование и слоган.