Въпреки че цените на петрола падат рязко до под 50 долара за барел и от това губят цели икономики, наличието на „черното злато" е променило живота и облика на цели столици и държави.

Вижте местата, в които за по-малко от десетилетие петролът се е превърнал в източник на сила за развитието на икономиките, подбрани от сайта ozy.com.

Казахстан свързва Изтока и Запада

Не ви трябват повече от няколко минути в Астана - новата футуристична столица на Казахстан, за да забравите и малкото, което може да сте допускали за страната.

Допреди около десетилетие Астана е бил „незначителен провинциален град", както го е описал главният му архитект. Тогава дългогодишният президент Нурсултан Назарбаев решил да премести столицата в това празно пространство от пасища и да построи град от нулата

След повече от 10 млрд. долара инвестиции, по-голяма част от които подхранвани от петролния бум в страната, резултатът е извисяващ се градски център на стъклени небостъргачи и блестящи куполи - физическото изражение на визията на страната, която гледа на себе си като глобален играч на 21-ви век.

„Петролната" дипломация на Ангола

Африканската държава има петрол и купища други природни ресурси. Макар да не е пример за демокрация, Ангола дава сигнали, че е готова да играе със САЩ и Европа по някои ключови споделени интереси.

Столицата Луанда измести Токио, Лондон и Москва и стана най-скъпият град в света през 2013 година. Това е само един от много начини, по които огромното петролно богатство на Ангола преобрази тази обширна централноафриканска държава с население от 20 милиона души и я изстреля от разкъсвано от война затънтено място до една от най-изтъкнатите икономики в Африка за по-малко от десетилетие.

Това предизвика прилив на енергийни ръководители към столицата, увеличаване на разходите, създаване на трафик и обикновено напрягане на разпадащата се инфраструктура.

Америка: Новият Близък Изток

Последните тенденции в световните доставки на енергия са голяма работа. Ако искате петрол и газ, вече не е нужно да се обръщате към Дубай или Рияд. Вместо това се отправете към Северна Америка, където САЩ миналата година надмина Саудитска Арабия като най-големия доставчик на петрол в света.

Ако енергийният бум продължи, това може да промени облика на световната геополитика. Бум на вътрешните енергийни доставки означава по-евтино гориво, по-голямо влияние на световната сцена и потенциално възраждане на американската индустрия.