Международният валутен фонд предупреди, че растежът на кредитите в Китай е поел по "опасна траектория", съобщава BBC. Според МВФ рискът от "разрушителна корекция" и сериозно забавяне на растежа става все по-голям. И призовава за решителни мерки, които да намалят кредитния бум във втората най-голяма икономика.

От избухването на глобалната финансова криза насам, ръстът на брутния вътрешен продукт на Китай се забави от средно по 10% годишно преди кризата до 6.7% през 2016 г.

Поднебесната империя полага усилия да направи прехода към по-бавен растеж по начин, който разчита по-малко на индустрия и износа и отдава по-голяма роля на потребителските разходи и сектор "Услуги".

Докладът на МВФ посочва обаче някои притеснителни сравнения с преходни кредитни бумове, подобни на този в Китай. И припомня, че само в пет от 43 случая те не са били последвани от финансова криза или значимо забавяне на икономиката.

Международният валутен фонд все пак посочва и някои разлики, като например големият търговски излишък на Китай, който прави страната по-малко зависима от заеми зад граница.

Най-голямата група от задлъжнели лица са притежаваните от държавата компании. Те отдавна са проблем за икономиката на Китай и много от тях са наричани "зомби компании", които не са финансово жизнеспособни.

Друг проблем пред Поднебесната империя е имотният пазар. МВФ посочва, че внезапна корекция на цените би представлявала риск за финансовата стабилност.

Международният валутен фонд препоръчва Пекин да се съсредоточи върху устойчив ръст, вместо да следва сляпо целите, които сами си е поставил, за увеличението на брутния вътрешен продукт.