Повече от 600 проектни предложения получи Управляващият орган на Оперативната програма "Административен капацитет" (ОПАК) по новите 8 процедури за структурите на гражданското общество и конкретните бенефициенти на програмата, съобщиха от пресцентъра на МДААР.

Те бяха отворени на 11 март 2008 г. и са на обща стойност 55 млн. лв., предоставени от Европейския социален фонд и от националния бюджет.

 

Резултатите от конкурсите бяха представени в Деня на Европа от министъра на държавната администрация и административната реформа Николай Василев на пресконференция в МДААР. На нея специален гост беше вицепремиерът Меглена Плугчиева, чийто ресор в правителството е управлението на европейските фондове. Тя даде изключително висока оценка за Управляващия орган на ОПАК и подчерта, че в моделът на работа по програмата е образец, който ще бъде даден за пример на следващото заседание на Министерския съвет в събота.

Усвояването на средствата от Европейския съюз е кауза, в която трябва да участва цялото общество и в това отношение работата на екипа на министър Василев личи европейски почерк - много висок професионализъм, добра организация и прозрачност на процедурите, подчерта Меглена Плугчиева.

591 проектни предложения бяха подадени по две от процедурите, насочени към структурите на гражданското общество (СГО) - неправителствените организации и социално-икономическите партньори. Те са на обща стойност 25 млн. лв. Срокът за кандидатстване изтече в 17.30 часа на 25 април.

  • По процедурата "Укрепване на капацитета на структурите на гражданското общество" (подприоритет 2.3.: Укрепване на капацитета на структурите на гражданското общество) са подадени 461 проектни предложения. Тя е на обща стойност 14 млн. лв.
  • По процедурата "Гражданското общество - повече идеи за прозрачност и достъпност на държавната администрация" (подприоритет 1.2.: Прозрачна и почтена държавна администрация), за която са предвидени 11 млн. лв., са подадени 130 проекта.

И при двете процедури за структурите на гражданското общество минималният праг на проекта е 100 000 лв., максималният - 390 000 лв. Срокът за изпълнение на проектите е 12 месеца.

Освен откритите процедури за СГО, през март 2008 г. бяха стартирани и шест процедури за конкретните бенефициенти на обща стойност 30 млн. лв. До изтичането на крайния срок, 17.30 ч. на 30 април, бяха подадени 17 проектни предложения. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за всеки проект по процедурите за конкретни бенефициенти е 500 000 лв., максимален праг - няма. Продължителността на изпълнение на проектите е 12 месеца.