Лидерите на най-големите икономически сили в Европа се срещнаха в Лондон вчера, за да дискутират световната икономика, финансовите пазари, реформата в международните институции, и новата кооперация през граници в ЕС, която трябва да засили възможността за отговор на бъдещ икономически шок.

От офиса на премиера Гордън Браун на „Даунинг стрийт" 10, европейските лидери направиха опит да вдъхнат увереност на пазара, който напоследък преживя сътресения. Те казаха, че „фундаментите" на икономиката на ЕС са стабилни независимо от глобалната кредитна криза и рязкото понижение на международните пазари на акции.
Френският президент Никола Саркози, германският канцлер Ангела Меркел, италианският премиер Романо Проди, президентът на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу и британският им колега считат, че след продължителен период на стабилен икономически ръст, през 2008 г. сътресенията на пазара са увеличили рисковете за световната икономика.

В съвместното си комюнике европейските лидери обещават да останат ангажирани и да се кооперират тясно, за да запазят международната икономическа стабилност. „В това време на глобална несигурност, трябва да сигнализираме за нашия ангажимент към отворената глобална икономика. Амбициозно и балансирано съглашение по кръга Доха, в който държим на ангажиментите си, е основен в тази връзка".

Официалният говорител на премиера на Великобритания настоява, че разговорите на „Даунинг стрийт" са били неформални, но лидерите използвали възможността да изпратят сигнал, че европейската икономика остава силна (както и да обвинят за проблемите икономиката на САЩ, докарала сътресенията на световните пазари, пише The Independent).

Изнесенa е препоръка да се засили ролята на агенциите за кредитен рейтинг и да се увеличи прозрачността на банковата система.

Дебатирало се е и предложението на Гордън Браун да се даде нова функция на МВФ - на „система за ранно предупреждение".

Барозу е изтъкнал, че Европа остава по пътя на ръста, но е изразил несъгласие с политиката на съкращения на данъци и увеличаване на разходите, за да се даде тласък на икономиката. „Не можем да сме спокойни, но сме уверени. Фундаментите на икономиката на ЕС са здрави. Безработицата  е най-ниска от 25 години. Имаме положителен баланс по текущата сметка. Евро е силно".

Според Барозу оттук нататък не трябва да се поддаваме на изкушението на протекционизма, опитите да се спре финансовата глобализация или да се дават изкуствени стимули на икономиката. „Нужна ни е детайлна диагноза на финансовите пазари, след която ще последва прецизна намеса".

Комюникето на европейските лидери най-подробно засяга темата за финансовите пазари. В развитие на дългосрочен отговор към кризата, плъзнала от САЩ, ще се следват три важни принципа:

  • 1) отговорността за управление на риска трябва да остане за индивидуалните финансови институции и инвеститори;
  • 2) това трябва да се подкрепи със засилване на националните регулативни и надзорни рамки;
  • 3) регулативните власти в различните страни трябва да си съдействат и обменят информация в ЕС, за да могат ефективно да управляват и предотвратяват.

В непосредствен период обаче най-важно е да се възстанови доверието и да се увеличи прозрачността на финансовите пазари, институции и търгуваните инструменти. Банките трябва да разкрият пълните си загуби от структурирани финансови продукти и в инвестиционните си поделения. Базелският комитет на банковите надзорници трябва да осъществи институционалното управление на риска на ликвидност.

На специално внимание се радва участващият в срещата на лидерите италиански премиер Романо Проди, който получи вот на недоверие в парламента на 24 януари, след като центристката партия се изтегли от ляво ориентираната му коалиция. Италианската банкова система „била имунизирана" към кризата, засегнала големите банки по света след срива на ипотечния пазар в САЩ.

Проди, бивш професор по икономика, е казал също така пред журналисти, че политическата криза в Италия, която скоро ще приключи, няма да повлияе на икономиката на страната. Италианските банки са поддържали повече резерви, търгували са по-малко на пазара на деривати от колегите си в Европа и Америка и „нямат връзка с американските банки".