Напрежението по отношение на търговските въпроси между САЩ и Китай расте и в резултат в краткосрочен план може да се очаква негативен ефект върху редица икономики в Азия. Други регионални играчи обаче може да се окажат печеливши в дългосрочен план. Това смята експертът Ник Марро от The Economist Intelligence Unit (EIU), цитиран от CNBC.

По неговите думи веригите за доставки на континента са дълбоко свързани и в резултат на това в краткосрочен план може да се очаква негативен ефект върху целия регион.

Въпреки това според него държави, като Виетнам, Малайзия и Тайланд може да се окажат големите печеливши в дългосрочен план особено в секторите на информационната и комуникационната технология, както и в автомобилната индустрия.

Печелившите в технологичния бранш

Първите две държави ще успеят да се възползват от ситуацията основно при производството на технологични продукти като междинни компоненти и цялостно производство на мобилни телефони и лаптопи. Големи компании за електроника вече имат операции там.

Митата на САЩ вече засегнаха по-голямата част от компонентите за такъв тип продукти, като експертите от EIU очакват скоро тарифите да засегнат не само частите, но и целите смартфони и лаптопи.

Именно електрониката е най-голямата категория сред американския внос от Китай.

Печелившите в автомобилната индустрия

Американските мита върху вноса на китайски авточасти ще доведе до промени във веригите за доставки, както и до насочване на инвестиции към други регионални играчи, като Тайланд и Малайзия.

"Щатите са най-големият потребител на автомобилни части и вече въведоха тарифи, които доведоха до свиване на бизнеса на китайските производители", посочва Марро.

Конкретно Тайланд ще успее да се възползва от добрите си търговски връзки със САЩ, Япония и други страни от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия. Местни производители ще успеят да завземат част от пазарния дял на китайските си конкуренти.

Губещите в Азия

Търговската война има и друга страна - тази, която ще донесе сериозни загуби на някои от големите икономики в региона. Редица държави са сериозно зависими от доставките до Китай, в това число Япония, Южна Корея, Тайван и Сингапур. Те ще "усетят" негативния ефект в краткосрочен план.

"Китай е важен вносител на междинни и крайни ИКТ стоки от всичките четири икономики, което означава, че компонентите в този сектор ще бъдат изложени на силното влияние на тарифите", посочват от EIU.

Това може да доведе до препозициониране на компаниите от този сектор, които да потърсят по-голяма независимост от Китайския внос.