Най-важните политически съветници в Китай изразяват притеснение тази седмица, че стремежът на страната да стане водеща глобална сила в разгръщането на изкуствения интелект ще причини загуба на работни места, но не дават много подробни съвети за това какво да се направи, информира Bloomberg.
ИИ, област, в която Китай се опитва да се конкурира с САЩ, ще увеличи риска от "структурна безработица", според мнение на Китайската асоциация за насърчаване на демокрацията, изразено докато политическите лидери на страната се събират в Пекин.
Технологията ще предизвика "значителен спад" в търсенето на нискоквалифицирани работници и ще постави предизвикателства пред служителите в сектори като фармацевтичния, производството на пластмаси и производството на електроника, машини и автомобили, според Асоциацията.
Асоциацията е една от признатите политически партии, които следват насоките на управляващата Комунистическа партия, вместо да се противопоставят и служи като член на Народна политическа консултативна конференция.
Що се отнася до решението, тя предага правителството да обучи работниците в традиционните индустрии за преминават към нови сектори, да наблюдава по-отблизо безработицата, да създаде специалности по ИИ в колежите и да помогне на бизнеса да се адаптира към новите технологии.
Целта на нацията е да превърне индустрията на Изкуствения интелект в "нов, важен" двигател на икономическата експанзия до 2020 г. и да генерира от нея 400 млрд. юана (59 млрд. долара) годишно до 2025 година.
Тази седмица се състоя годишната конференция на Китайския народен консултативен политически съвет в Пекин. Някои известни технологични магнати също дойдоха да говорят за ИИ. Робин Ли от Baidu , също член на консултативния съвет, подкрепи създаването на етични насоки за разработване и внедряване на технологията. Пони Ма от Tencent, член на Националния народен конгрес, предложи създаването на стандарти за сигурност и борба с престъпленията с данни