Договорът беше подписан по-рано днес, след девет месеца на непрекъснати преговори между САЩ и третата по големина азиатска икономика. Само няколко минути преди уговореният краен срок, двете страни достигнаха до разбирателство и подписаха договора за търговско сътрудничество. Сега остава Конгресът на САЩ да ратифицира документа и той ще влезе в сила за изпълнение.
Според изчисления на експерти, договореността може да добави около $20 млрд. към вече съществуващия годишен търговски оборот от $70 млрд. между САЩ и Южна Корея.
Най-голяма трудност по време на преговорите беше договарянето на справедливи условия на търговия с автомобили и селскостопанска продукция между двете страни. Исканията бяха да се намалят до минимум митата и всякакви други ограничения при внос на автомобили в двата пазара.
Съединените Щати отправиха искане към Южна Корея, чийто жители плащат едни от най-високите цени в света за храната си, да отвори силно пазения си пазар на селскостопански стоки и да позволи свободния внос на американско телешко месо.Сеул се е съгласил да намали митото от 40% на американско телешко месо постепенно през следващите 15 години.
Не е станало ясно до момента, как двете страни са се договорили за пазара на ориз и до каква степен той ще бъде открит за внос.
Очакванията за сключване на търговска спогодба между двете страни, спомогна за отбелязване на 5-седмичен връх на фондовата борсата в Сеул. Най-големите печеливши в случая бяха автомобилните компании, които ще са най-облагодетелствани от липсата на мита за износ на продукцията си в САЩ.