Европейският парламент, Съветът на министрите на ЕС и Европейската комисия постигнаха съгласие за реформа на Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2013 гоидна.

„Много съм доволен от това даващо нова насока на Общата селскостопанска политика споразумение, с което се отчитат по-добре обществените очаквания, изразени по време на публичното обсъждане през пролетта на 2010 г. Споразумението ще доведе до значителни промени: по-голяма справедливост и екоориентираност на преките плащания, по-силна позиция на земеделските производители в рамките на хранителната верига и по-голяма ефективност и прозрачност за ОСП. Тези решения са силен отговор на ЕС на предизвикателствата на продоволствената сигурност, изменението на климата, растежа и заетостта в селските райони. ОСП значително ще допринесе към общата цел за насърчаване на устойчив, интелигентен и приобщаващ растеж", отбеляза европейският комисар по селското стопанство и развитието на селските райони Дачиан Чолош, цитиран пресслужбата на ЕК.

Преките плащания ще се разпределят по по-справедлив начин между държавите членки, регионите и земеделските производители, като се сложи край на позоваването на традициите.

Сближаване: разпределението на бюджета на ОСП ще гарантира, че никоя държава членка няма да получи по-малко от 75 % от средния размер за Общността до 2019 г. В рамките на една и съща държава членка или регион разликите в нивата на подкрепа за стопанствата ще бъдат намалени: помощта на хектар няма да може да бъде по-ниска от 60 % от средния размер на предоставената помощ до 2019 г. в една и съща административна или агрономична зона.

Държавите членки ще могат да разпределят по-големи помощи за „първите хектари" на стопанството, като по този начин допълнително подкрепят малките и средните предприятия. За новите държави членки механизмът СЕПП (схема за единно плащане на площ) ще може да бъде продължен до 2020 г.

Само активните земеделски производители ще могат да се възползват от помощ за подпомагане на доходите (списък на изключените дейности).

Млади селскостопански производители: започването на дейността на младите ще бъде силно насърчавана с въвеждането на допълнителна помощ от 25 % през първите 5 години, която ще се прилага във всички държави членки. Тези помощи ще се прибавят към вече наличните инвестиционни мерки в полза на младите.

Държавите членки ще могат също така да разпределят по-големи помощи за по-малко облагодетелстваните райони. Ще могат да се разпределят обвързани с производството плащания за ограничен брой продукти, със специално обвързване 2 % за растителните протеини, с оглед да се намали нивото на зависимост на ЕС от вноса в тази област.

Всички елементи на реформата ще бъдат приложени от 1 януари 2014 г., с изключение на новата структура на преките плащания (екоориентирани плащания, допълнителна подкрепа за младите и др.), която ще влезе в сила от 2015 г., за да се даде време на държавите членки да информират земеделските производители за новата ОСП и да адаптират компютризираните системи за управление .