Конкурентите за президентския пост в САЩ Барак Обама от Демократичната партия и Джон МакКейн от Републиканската вчера обърнаха взор към проблемната икономика на страната си - съобщи Ройтерс.

Във Вашингтон Обама се е срещнал с група топ съветници, които са изложили пред чернокожия кандидат - президент някои нови подходи за справяне със задълбочаващия се макроикономически проблем. Сред икономическите експерти, съветвали Обама, са Пол Волкер, бивш председател на Федералния резерв и председателят на Google Ерик Шмит. Участие по телефона е взел и милиардерът Уорън Бъфет.

Срещата е имала за фон рекордният бюджетен дефицит в САЩ, очакван от администрацията на сегашния президент, в размер на $482 млрд. за фискалната 2009 г., която започва на 1 октомври 2008 г. Продължаващото забавяне в икономиката на страната води до спад на правителствените приходи.

Покачващият се дефицит със сигурност ще направи работата на новия президент на Съединените щати по-сложна. Независимо дали Обама или МакКейн, новият стопанин на Белия дом ще има на бюрото си доклади за покачващи се цени на горивата и храните, срив на жилищния пазар, ръст на безработицата.

Обама е посочил при откриване на съвещанието със своите експерти: „Предизвикателствата пред нас не могат да бъдат по-критични". Икономиката става все по-неустойчива, заплатите падат, заетостта спада, финансовите пазари изглежда ще са в продължителна кредитна криза.

Отговорът от щаба на МакКейн е конферентен разговор с икономическия съветник Карли Фиорина, която е казала пред репортерите на Ройтерс, че републиканците вече цяла година водят „тихи разговори" с председателя на Фед Бен Бернанке и финансовия министър Хенри Полсън.

МакКейн, сенатор от Аризона, преди често е критикувал правителствените разходи и заявява, че нарастващият бюджетен дефицит е алармиращ сигнал за нуждата да се преустанови харченето, характерно за фискалната политика на сегашната администрация.

Нови допитвания показват, че икономическите проблеми са тези, които в настоящия момент най-силно вълнуват избирателите в САЩ.

След като се срещна с водещите световни лидери на световното си турне през миналата седмица, Обама обърна поглед към проблемите на обикновения човек: високите цени на бензина, опасността от пресрочване на ипотеките, фалитите на банки и защита на влоговете.

„Трябва да сменим курса и да предприемем някои незабавни действия" - казва Обама. „Нито някаква случайност, нито историята, нито нормална част от бизнес цикъла не ни е довела в тази ситуация. Имаше някои безотговорни решения, взети на Уолстрийт и във Вашингтон".

Според участниците в дискусията с Обама, до заключения не се е стигнало, но е имало консенсус, че икономиката върви на зле. Според Ерик Шмит, Обама е бил „впечатляващо добре осведомен".

МакКейн отправя критики към Обама, че последният обещава да оттегли данъчните облекчения за американците, които печелят над $250,000 годишно, а на всичкото отгоре се противопоставя на плановете да се дълбае около бреговете на САЩ за петрол.

Обама критикува МакКейн, че републиканецът твърде близко следва икономическия подход на Джордж Буш.

Проучвания на общественото мнение сочат, че повечето жители на САЩ предпочитат лидерството на Обама и демократите по въпросите на икономиката.

МакКейн обаче изкарва и нови оръжия: остра критика за според него несъразмерните правителствени разходи, увеличен добив на петрол край бреговете на САЩ с цел смъкване на цените на бензина на вътрешния пазар, изграждане на нови ядрени централи.

Икономическите съветници на МакКейн заявяват, че предложенията на Обама ще попречат на малкия бизнес и няма да доведат до ръст на заетостта. Привлечени са харвардски професори, които изтъкват, че подходът на Обама ще доведе до обратни, нежелани резултати.

„Планът на Обама ще забави икономиката, ще вкара икономиката в депресия заради повишаването на данъците - за бизнес инвестиции, за индивиди. Увеличаването на данъците няма да подейства незабавно, но това, че той обещава да направи това през 2010 и 2011 г. е достатъчно, за да депресира икономиката сега".

Бащата на настоящия президент, Джордж Буш - старши, бе считан за непобедим заради успехи на международната арена като края на Студената война и успешната война в Персийския залив - но загуби президентската кампания през 1992 г. Тогава сътрудниците на демократа Бил Клинтън „изковаха" фразата It's the economy, stupid, която може да се преведе „Става дума за икономиката, глупчо".