Искането на Великобритания за специално отношение относно финансовите услуги би навредило на единния пазар на ЕС. Това заяви в реч пред Еврпейския парламент Жозе Мануел Барозу, предаде БНР.
„Великобритания, в замяна на своето съгласие, поиска специален протокол относно финансовите услуги, който, както беше представен, представлява риск за интегритета на вътрешния пазар. Това направи компромиса невъзможен", каза председателят на Европейската комисия .
"Междуправителственото споразумение, което ще бъде подписано от 26 членки на ЕС, няма да бъде достатъчно само по себе си обаче и страните членки трябва също така да възстановят растежа и да насърчат заетостта.
Ние не станахме свидетели на разделянето на ЕС между 17-те и останалите 10. Наистина това беше най-големият риск преди срещата. Това не е споразумение от вида "17 плюс", а от вида "27 минус". Миналата седмица повечето от държавните и правителствените ръководители на страните-членки показаха готовността си да продължат напред с европейската интеграция към фискален съюз за стабилност. Те показаха, че искат по-голяма Европа, а не по-малка", посочи още Жозе Мануел Барозу.
Евродепутатите също подложиха на остра критика решението на Великобритания да отхвърли новия европейски договор и обвиниха страната в "егоизъм и национализъм", който трябва да бъде санкциониран, съобщава БГНЕС.
Европейската народна партия, която е с най-голямата парламентарна група в ЕП, в лицето на председателя й, французинът Жозеф Дол посочи, че "британският чек трябва да бъде оспорен". "Европейските пари трябва да служат за нещо друго, а не за да се компенсират националистически и егоистични действия. Солидарността не е еднопосочна улица. Време е да покажем това на коалиционното правителство, оглавявано от Дейвид Камерън", подчерта Жозеф Дол.
В същия дух се изказа и бившият белгийски премиер Ги Верхофстад, който е ръководител на парламентарната група на либералите и демократите: "Представям си как скоро Дейвид Камерън ще си даде сметка, че е направил гафа на своя живот. Ако Камерън е искал гаранции за лондонското Сити, той трябваше да се присъедини към масата за преговори. Защото в политиката има едно златно правило - можеш да напуснеш масата за преговори само ако си сигурен, че няма да се окажеш сам."