Войната в Украйна може да отслаби икономическия растеж в глобален мащаб с над 1% през първата година след инвазията, сочи доклад. Според Организацията за икономическо развитие (ОИСР) войната може да доведе до "дълбока рецесия" в Русия, ако се продължи.

Според Организацията конфликтът може да повиши цените в световен мащаб с около 2,5%. Разходите вече нарастват заради повишеното търсене и на заради по-облекчените мерки около пандемията, пише BBC.

Aко промените в цените на суровините и финансовите пазари се задържат, потребителите ще усетят по-голям ръст на инфлацията.

Цените на петрола, газа, металите и химикалите скочиха на фона на притесненията относно доставките от региона. Русия и Украйна са едни от най-големите производители на суровини в световен мащаб. Те произвеждат една трета от световния износ на пшеница, една пета от износа на газ и една десета от петрола. Произвеждат и никел и паладий.

ОИСР прогнозира, че цените петрола ще останат по-високи с една трета, газа с 85% и пшеницата с 90%.

Освен Русия и Украйна организацията предполага, че най-големи последствия от войната ще се усетят в Европа, която зависима от двете враждуващи страни по отношение на доставките на енергия, както и на храни.

Страните, "които граничат с Русия, или с Украйна", биха усетили най-голямо въздействие, като същевременно ще понесат тежестта на потоците от бежанци, смята организацията.

"Добре насочена фискална подкрепа би могла да намали отрицателното въздействие върху растежа", казва ОИСР.

"Паричната политика трябва да остане фокусирана върху осигуряването на добре закотвени инфлационни очаквания", се казва в него.

Най-много ще пострадат обаче домакинствата и бизнеса, заради продължителен период на покачване на цените на основните стоки.

ОИСР призовава правителствата да вземат мерки.