Вчера президентът на Венецуела Николас Мадуро каза, че Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), и държави, които не влизат в нея, са близо до постигане на споразумение за стабилизиране на петролните пазари,
"Имахме дълга двустранна среща с Хасан Рохани. Близо сме до сделка между страни, влизащи и не влизащи в ОПЕК", каза Мадуро в края на среща на върха на Движението на необвързаните на остров Маргарита във Венецуела, съобщи Reuters.
"Надяваме се, че този месец ще можем да обявим споразумение, с което да бъдат стабилизирани пазарите, а също да се повишат и стабилизират цените на петрола", заяви той .
Президентът Рохани, който присъства на форума във Венецуела, каза, че Иран подкрепя всякакъв ход за стабилизиране на световния петролен пазар и повишаване на цените.
Генералният секретар на ОПЕК Мохамед Баркиндо заяви, че страните от организацията може да свикат извънредна среща за обсъждане на цените на петрола, ако постигнат съгласие на неформално събиране в Алжир този месец.
На този фон и след новините, че Либия не можа да започне товарене на петрол на едно от пристанищата, цените на суровината се върнаха към тенденция на растеж.
Ноемврийските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures сутринта поскъпнаха с 1,6% - до $46,53 за барел.
Котировките на американския еталон WTI за октомври в същото време на нюйоркската стокова борса (NYMEX) се покачиха с 1,9% - до $43,83 за барел.
Петролният пазар завърши миналата седмица с песимистично – цените спаднаха до минимално за месеца ниво след новини за намерения за увеличаване на добива от Либия, Нигерия, Иран.
Запасите от суровината в САЩ остават на рекордно високи равнища. Сондажите в страната се увеличават и явно американските производители, адаптирали се към цени в диапазона 40-50 долара за барел, не смятат да намаляват добива, а напротив.
В края на седмицата контрактите за сорта Brent се търгуваха под 46 долара за барел, спаднали през седмицата с почти 5 процента.