Котировките на петрола се покачват в четвъртък сутринта, възстановявайки се от срива в сряда, който дойде заради съобщенията за потенциално увеличение на предлагането.
Съединените щати, които забраниха вноса на руски енергийни ресурси, започнаха да призовават други производители на петрол активно да увеличават добива, за да компенсират липсата на предлагане на пазара. Според съобщения в западните медии иракското правителство е заявило, че е готово да увеличи доставките, ако ОПЕК+ поиска това. По-късно държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен увери репортери, че ОАЕ също са готови да подкрепят по-съществено увеличение на производството в рамките на алианса ОПЕК+.
Освен това страните членки на Международната агенция по енергетика миналата седмица продадоха малко над 60 милиона барела петрол от резерви, за да компенсират прекъсванията на доставките поради военния конфликт в Украйна. МАЕ нарече мярката "първоначална реакция" и каза, че членовете могат да продадат повече петрол, ако е необходимо.
Днес към 9:15 часа българско време цената на майските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures се окачи с $3,53, до $114,67 за барел. В сряда Brent поевтиня с 16,84 долара (13,2%) до 111,14 долара за барел. Спадът беше най-силният от април 2020 г., когато пандемията оказа натиск върху пазара.
Априлските фючърси за американския еталон WTI към същия момент при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) поскъпнаха с $2,20, до $110,93 за барел. По време на предишната сесия цената на тези контракти падна с 15 долара (12,1%), до 108,7 долара за барел.
В началото на седмицата котировките на петрола достигнаха рекордни нива от лятото на 2008 година. Брент поднови своя максимум от 139 долара за барел, а WTI надхвърли 130 долара за барел.
Цените на петрола също така продължиха да се покачват, след като САЩ официално спряха вноса на руско гориво. Правителството на Обединеното кралство направи изявление за намаляване на енергийните доставки от Русия до минимум до края на годината, а ЕС прие план за премахване на енергийната зависимост от страната.
Ако западните съюзници на Вашингтон подкрепят решението за пълна забрана на руския внос на енергия, това може да доведе до "дупка на пазара от 4,3 милиона барела на ден, която не може бързо да бъде затворена от други източници на доставки", казаха анализатори от Rystad Energy.