Цените на петрола падат за първи път от четири сесии на фона на очакванията за затягане на паричната политика в САЩ, както и намаляване на търсенето в Китай поради въвеждането на локдаун в редица градове поради увеличение в случаите на COVID-19.

Мартенските фючърси за сорта Brent на лондонската фондова борса ICE Futures към 9:15 ч. българско време в четвъртък се търгува по $80,19 за барел, което е с $0,61 под цената в края на предишната сесия. В сряда тези договори поскъпнаха с 0,8 долара (1%) - до 80,80 долара за барел, максимум от 25 ноември миналата година.

Цената на февруарските фючърси за американския WTI при електронна търговия на Нюйоркската търговска борса (NYMEX) към същия момент е $77,29 за барел, което е с 0,56 долара под крайната стойност от предишната сесия. До приключването на търговията в сряда стойността на тези договори нарасна с 0,86 долара (1,1%), до 77,85 долара за барел, което е най-високата стойност от 24 ноември.

Протоколът от декемврийското заседание на Федералния резерв на САЩ, публикуван в сряда, показа "ястребовото" насторение на лидерите на американската централна банка.

"Участниците в срещата като цяло отбелязаха, че предвид техните собствени прогнози за икономиката, пазара на труда и инфлацията, може да се наложи по-бързо от очакваното покачване на лихвите или по-бърз темп на нарастването му", се казва в документа.

Някои от лидерите на Фед също обърнаха внимание на факта, че скоро след увеличението на лихвения процент може да се наложи Фед да започне да намалява обема на активите в баланса.

"Инвеститорите избягват рискови активи, включително петрол, в очакване на бързо затягане на политиката на Фед", каза базираният в Сеул стоков анализатор VI Investment Corp. Will Sungchil Yong.

Масовите протести в Казахстан остават във фокуса на вниманието на петролните търговци. Съветът за колективна сигурност към Организацията на Договора за колективна сигурност, който включва Русия, Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан, реши да изпрати мироопазващи сили в Казахстан.