Цените на петрола във вторник продължават, макар и слабо, да растат след вчерашния им подем в една доста волатилна борсова сесия.

През юли сортът поскъпна с 9,9%, което стана най-голямото увеличение на цената от декември насам. Стойността на американския еталон WTI през месеца се покачи с 9% - най-значимия скок на цената от април 2016 година.

Днес сутринта октомврийските фючърси за Brent на лондонската борса Futures се покачиха с 8 цента до $52,80 за барел. В хода на търговията в понеделник цената на този сорт петрол поскъпна с 50 цента (0,96%) - до $52,72 за барел.

Котировките за американския еталон WTI за септември на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време се повишават с 11 цента - до $50,28 за барел. Вчера WTI поскъпна с 46 цента (0,93%) - до $50,17 за барел.

Една от причините за вчерашното поскъпване на суровината бе очакването за сурови санкции на САЩ срещу Венецуела и то по отношение на петролния сектор. Страната е член на ОПЕК и е най-големият доставчик на петрол за САЩ, отбелязва MarketWatch.

Създалата се ситуация доведе до ръст на спекулативните позиции на петролния пазар и съответно покачване на цените.

Министерството на финансите на САЩ наистина вчера обяви санкции срещу президента Никола Мадуро, включващи замразяването на негови активи в страната. Но нови мерки, насочени към петролния отрасъл на Венецуела, засега не са предприети.

Анализаторите отбелязват нарастване на оптимизма за постепенното възстановяване на баланса между търсенето и предлагането на световния петролен пазар. За това допринася, както спазването на пакта ОПЕК+ за съкращаване на добива, така и понижаването на запасите от суровината и темповете на покачване на производството в САЩ.