Цените на петрола показват умерен ръст в понеделник сутринта след рязък спад през последната седмица, когато европейският бранд Brent поевтиня с 3,6%, а американският еталон WTI - с 3,8%.

Към 9:18 часа българско време цената на майските фючърси за сорта Brent на лондонската борса ICE Futures е 83,14 долара за барел, което е с 0,36 долара по-скъпо от края предходната сесия. В резултат на търговията миналия петък тези контракти поскъпнаха с $1,19 (1,5%) до $82,78 за барел.

Стойността на априлските фючърси за американския WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) в същото време е 76,76 долара за барел, което е с 0,08 долара повече от крайната цена в петък. В хода на предходната сесия тези договори поскъпна с $0,96 (1,3%) до $76,68 за барел.

Но като цяло в резултат от търговията през миналата седмица Brent поевтиня с 3,6%, а WTI - с 3,8%.

Основният негативен фактор за петролния пазар миналата седмица бяха опасенията от по-агресивна парична политика на Федералния резерв. Председателят на Фед Джером Пауъл каза, че американската централната банка ще трябва да повиши лихвите повече, отколкото се смяташе досега, за да се бори с инфлацията.

Освен това в петък стана известно, че американската банка Silicon Valley Bank е преминала под контрола на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC). FDIC ще продаде активите на Silicon Valley Bank, което ще позволи плащания по незастраховани депозити.

"Страхът от по-нататъшно затягане на паричната политика и рисковете във финансовата индустрия породиха опасения относно търсенето", каза пазарният стратег в Saxo Capital Markets Pte. Чару Чанана.

Междувременно броят на действащите петролни платформи в САЩ е намалял с две миналата седмица до 590, съобщи фирмата за петролни услуги Baker Hughes. Броят на активните съоръжения спадна за четвърта поредна седмица, актуализирайки най-ниското си ниво от юни миналата година.