Отново иновациите бяха посочени за най-важният приоритет, който държавата трябва да следва, ако цели да постигне просперитет. Това стана ясно от близо 30-минутно изказване на президента Росен Плевнелиев по време на церемонията по раздаване на наградата "Иновативно предприятие на годината 2013".

По думите на Плевнелиев иновациите са тези, които носят добавена стойност и ще ни помогнат да се справим с най-големите предизивкателсва на днешния ден - доходите, демографията, социалните системи, за обезкуражените и напускащи страната ни млади хора.

Президентът коментира наскоро излязлото изследване на PISA според 15-годишните ни ученици са на 47 място от 65 държави по грамотност. Според Плевнелиев това е моментна картина на ситуацията в държавата ни, която може само да ни амбицира да се придвижим по-нагоре. Това обаче може да стане само стъпка по стъпка.

Ако през следващата година мотивираме учителите и зададем посоката след 11 години ще имаме други резултати. Няма как да имаме по-добро ниво на образованието след като 11 години на дневен ред бяха мутрите и чалгата.

Според Плевнелиев освен държавна подкрепа за добра среда в иновациите е задължително да има върховенство на закона и да няма корупция.

Плевнелиев обърна внимание и на електронното правителство, което по думите му, все още не е работещо. Вече 15 години не можем да направим един от най-важните инструменти който да подкрепи иновациите и растежа, посочи държавният глава, визирайки забавянето на проекта за е-правителството. След 15 години ние вече можем да кажем, че електронното правителство не е иновация, а необходимост.

Като добър пример за подкрепа на иновациите и малките предприятия, президентът даде кредитната линия от ЕС JEREMIE, по която микро, малки и средни предприятия получиха финансиране. В тях работят над 25 хил. души, допълни Плевнелиев.

Президентът изрази загриженост за бъдещето на проекта София ТехПарк, чийто първи етап европейската комисия финансира с 50 млн. евро. По думите на държавния глава, в момента няма яснота за бъдещето на втората фаза от проекта, който трябва да стане център за развитие на иновациите и взаимодействие между бизнеса и държавата. Няма яснота и за Агро Тех в Пловдив, където трябва да се развиват земеделски и хранително-вкусови научни проекти, допълни Плевнелиев.

Той призова институциите да създадат Национален иновационен борд, който да стане координационно звено по въпросите за научните разработки и образованието. Ако скоро никое министерство не направи това, то аз ще бъде "принуден" да го направя в Президентството.

След награждаването на победителите, сред които беше фирмата АММЕД, изработила апарат за лечение на тумори в меките тъкани, президентът даде отговор на журналистически въпроси.