Надпреварата за титлата „най-болна икономика в Европа" става все по-оспорвана през последните години. Участниците са Германия, която все още усеща негативите от обединението на ФРГ и ГДР и Италия, която изпитва силни затруднения за осигуряване на конкурентоспособност на производителите в страната, без да обезценява изкуствено валутата (тъй като вече използва единната европейска валута-евро).

Проблемите на двете страни рефлектират върху целия Европейски съюз. Как да се запази конкурентоспособността, при положение, че пазарът на работна ръка и цялата европейска икономика е под стриктната регулация на държавните органи. Да не говорим, че ЕЦБ има изключително тежката задача да контролира валутния курс в общност с огромна неравнопоставеност - силното икономическо развитие на Ирландия и изоставането на Италия в двата полюса.

Изглежда обаче, че вече започват да се забелязват първите слънчеви лъчи за европейската икономика. Въпреки високите цени на петрола, скъпото евро и забавянето на щатската икономика, икономиката на ЕС започва да просперира. Индустриалното производство на Стария континент се покачи с 1% през декември на месечна база и с 4% на годишна база, което беше много над очакванията. Външната търговия също се възстановява бързо.

Три от най-големите европейски икономики Германия, Франция и Италия в момента изглеждат доста силни. Предварителната оценка на БВП за четвъртото тримесечие беше оповестена във вторник, като излезе доста над очакванията особено за Италия и Германия.

Бъдещето изглежда още по-добре. На 16 февруари, Европейската комисия изнесе прогнозата си за 2007 г., според която БВП на ЕС ще расте с темп от 2.7% на годишна база. През 2006 г., новите работни места в Европа са нараснали с 3 млн., а пазарът на труда се подобрява, като вече нивото на безработица е 7.5% (за Еврозоната). Очаква се инфлацията също да се понижи с по-ниските цени на горивата.

Германия се развива сравнително добре, благодарение на структурните реформи на пазара на труда, които повишиха конкурентоспособността. Безработицата обаче е все още сериозен проблем, въпреки че се понижи рязко през последните няколко години. Германците не получиха рязко увеличение на заплатите като испанците например, които пък оскъпиха работната си сила и загубиха конкурентоспособността си.

Въпреки големите успехи в последно време, европейската икономика едва успява да поддържа темпото на развитие на САЩ. Президентът на американския Федерален резерв Бернанке, предупреждава за забавяне на икономическия прогрес на САЩ до 2.5%-3.0% през тази година, което се равнява на „огромния успех" на европейската икономика от 2006 г. Въпросът дали Европа някога ще успее да настигне Америка си остава актуален и днес.

Едмунд Фелпс, който спечели нобелова награда за икономика през 2006 г. за работата си по развиването на трудовите пазари, коментира че структурното обяснение за икономическите несгоди на Европа, крият доста по-дълбоки и фундаментални проблеми. Държави като Франция, Германия и Италия, показват доста слаб прогрес в представянето на успешни иновации на пазара. В големите компании, персоналът е възпиран да импровизира и да дава нови идеи. Според него, голям проблем на европейските икономики е прекалената регулация на пазара от държавните институции.

Според професор Бари Айхенгрийн в университета Бъркли, Европа е специализирана да произвежда все неща, които са отдавна познати, като наистина ги прави с отлично качество. Когато обаче стане дума за иновации, конкурентоспособността на Стария континент просто изчезва в сравнение с другите световни производители и особено Япония.

Много от нас си спомнят как преди 15 години икономисти, анализатори, политици и кой ли още не, предричаше скорошно изпреварване на американската икономика от Германия и Япония. Това се оказа невярно в голяма степен, тъй като не беше коректно на база моментен тренд да се правят дългосрочни екстраполации.