Това, което министър Дянков прави и ще трябва да прави, е да адаптира страната към настъпващите промени, тъй като един от параметрите на кризата е неизвестност. Не сме само ние, дето танцуваме танго.
Тава каза на съвместната пресконеференция с премиера Бойко Борисов българският еврокомисар Кристалина Георгиева. Така тя оправда някои от действията на правителсто да отменя скоро взети решения. Георгиева не визира конкретно отмяната на увеличението с 2% на здравната вноскка, но явно имаше това предвид, защото само час преди това в същата гранитана зала на Министерския съвет вицепремиерът Дянков обясняваше защо се отменя взетото преди седмица решение да се вдигне здравната вноска.
Тя посъветва правителството да намери правилния баланс между контрола върху разходите и стимулиране на икономиката. "Трябва да има приходи, да се задвижи бизнесът, защото идват летни месеци", подчерта Георгиева.
На свой ред премиерът допълни, че "в условията на финансова криза ние сме гъвкави и много внимателно следим приходите и разходите в бюджета. Бойко Борисов посочи, че се въвеждат непопулярни мерки, но добави, че по смисъла на закона всички хора са равни. Премиерът обеща компенсации, когато държавата "тръгне нагоре".
Кристалина Георгиева и Бойко Борисов се обединиха около мнението, че в условията на криза правителството трябва да бъде гъвкаво. Българският еврокомисар заяви в отговор на въпрос, че и в други страни се правят корекции на взети решения, тъй като се появяват нови фактори, които влияят на ситуацията.
Сутринта двамата са обсъдили актуални въпроси от дневния ред на Европейския съюз и България. По този повод, цитирана от bTV, Георгиева каза: ""В рамките на реакция на кризи, ние започнахме с министрите на външните работи обсъждане на това как най-добре може да бъде построена системата на гражданска защита. И в този порядък, тази сутрин се видях с министрите на отбраната и с вицепремиера, министър на вътрешните работи, който отговаря за гражданската защита, за да можем да обсъдим как България, като страна-членка, би могла да допринесе за работата в моя ресор и също така може би да поеме и някои лидерски функции, да кажем в рамките на нашия регион, в подготовката на кадрите за реакция на кризи.
Последната тема, която обсъдихме с премиера, е "Европа 2020". Правителството на България е много заинтересовано от това, както в процеса на решаване на вътрешните проблеми, които са много остри на днешния ден, в същото време да гледаме и в бъдещето. И в това направление - как може България да се впише в стратегията "Европа 2020", къде са нашите приоритети, как можем да ги преследваме.
Аз имах възможността да я видя в действие системата на гражданската защита когато мобилизирахме координацията на страните-членки за реакция на земетресението в Чили.
В Брюксел имаме такъв координационен център, в който осъществяваме връзка с всички страни-членки в тази област и на мен ми беше много приятно като българка, когато се свързвахме със страните-членки, да видя, че нашата Гражданска защита e изключително подготвена - в 30 секунди нашият представител докладва за това каква готовност има за включване за реакция за помощ на трета страна. И веднага ми привлече вниманието - тогава беше повишено нивото на река Дунав, и даде много точна, много акуратна оценка на това каква е заплахата за България".
rumen221s
на 15.03.2010 в 15:17:52 #1Бойко, - Еврокомисаря е "стара манджа". Остави Червената Мафиотска помия на Цветанов, а ти се концентрирай върху Социално-икономическата криза, диспропорциите в аграрния и промишления сектор и идващия Гръцки фалит... Първо - Спешно: - Държавата незабавно да преведе парите на Общините. - Да се нормализира връщането на ДДС и плащането от Еврофондовете. - Да не се изплащат договори на предишното Правителство, ако не приемат анекс за 10% редукция на плащанията и пълна финансова и техническа ревизия на изпълнените дейности. - Съкращаване на държавната администрация с 20%. Второ - До 3 месеца: - Стартиране на проекти, чрез публично-частно партньорство, при финансово участие на държавата с 1 лев, но с изричното условие, за пълен финансов и технически контрол. - Да се създаде „Водна компания”, чрез която да се възстанови с Еврофондове Хидромелиоративната инфраструктура, обслужваща повече от една община. - Създаване в общините на Нискотехнологични Общинско-Държавни фирми „Общинска инфраструктура”, финансирани с парите, които сега се раздават като „социални помощи” на трудоспособни граждани и с „инфраструктурни” пари от ЕС. Трето - Финансиране: - Дефицит от 2%. - Минималните задължителни резерви на търговските банки да са 10%, а от 1 септември да се готвят за 12%. Банков контрол в реален мащаб от време... - Чрез ББР, да се проведе мощно нисколихвено кредитиране (3-5%), на всички износно ориентирани фирми. - Държавни гаранции за инпортни сделки. Четвърто - Източници за финансиране. - За Общините да се ползва мостово финансиране от фискалния резерв. - Продажба на допълнителните права по Протокола от Киото. - Продажната цена на тока от АЕЦ - Козлодуй да се повиши от 1.168 на 3 стотинки. - Незабавно стоителство на АЕЦ – Белене, защото 30% от инвестициите са за Български фирми, а това е „Руска инжекция” за икономиката ни от 660 милиона евро... - Да се приватизират миноритарните дялове на държавата, но цената им днес е неизгодна. - Финансова дисциплина - т.е. длъжниците да погасяват социалните и данъчните си задължения, с дължимите санкции за просрочие. Пето - Политическа воля. Предпазливостта сега, в никакъв случай не е проява на Здрав разум... По-добре да се действа сега, защото дойде времета да използваме „белите пари" от резерва, че идват "черни дни”...!