Обвинените в картелни споразумения също имаха свои истини, които обаче са диаметрално противоположни на позицията на антитръстовата комисия. Председателят на Съюза на птицевъдите - проф. Борис Стоименов, каза, че държавният орган не е отчел особеностите на бранша и се е хванал за буквата на закона.

Когато фирми с еднакво производство се съревновават, цената на продукцията им е обществено-икономическа категория, която на пазара се изравнява от потребителите.

Птиците не растат сами
Не така стоят нещата обаче в производството. Там другата икономическа категория - себестойността, е различна във всяко предприятие. Ако горе-долу продажната цена е изравнена, не така е при производствените условия. Затова не може да има картелиране между нашите производители, категоричен е проф. Борис Стоименов.

При обиска от офиса на съюза са иззети три чувала с документи, изтеглена е цялата информация от компютрите, 13 тома са преписите. „Ходихме в КЗК да се запознаем с тях, но това е огромен материал и е невъзможно да се види всичко", казва той.

Председателят на съюза прави връзка, че макар комисията да се е самосезирала за техния казус, не е случайно, че наскоро преди това министърът на икономиката и енергетиката бе коментирал скока на цените на зърното, на хляба, на животинските продукти с намеци за тайни професионални споразумения, срещу които държавата щяла да вземе мерки.

Друга причина КЗК да се самосезира Борис Стоименов вижда в отзвука от пресконференция на съюза. Тогава собственикът на фирма „Градус" обявил, че от понеделник ще вдига цените. „Това не е престъпление, обяснява професорът. - Всеки може да обявява цените си. Освен това не каза „птицевъдната продукция", а „моята продукция".

По повод обвиненията на КЗК, че на заседанията на Управителния съвет са договаряни цените, становището на председателя на Съюза на птицевъдите е, че професионалната организация по устав защитава икономическите интереси на своите членове. Когато се срещнал с председателя на КЗК Петко Николов (преди наказанието), му казал: „От Великден производителите на яйца продаваха на загуба, нека направим нещо!" Никой не се намесил. А когато решението излязло, никой не си направил труда да изслуша аргументите им.

 „Обвиняват ни в картелно съглашателство, а обсъждахме ситуацията на пазара с добри намерения. Аз съм в птицевъдството от 1962 г. и съм изпадал във всевъзможни ситуации - коментира председателят на браншовия съюз. - Винаги сме намирали решения, за да оцелява производството".

Необвързващият меморандум
След обявяване на решението на КЗК, реакцията на застрахователите бе светкавична. Ден след това председателят на Асоциацията на българските застрахователи Орлин Пенев заяви, че проектът за меморандум няма задължителен характер и подписалите го дружества поддържат различни цени и условия за сключване на застраховката „Гражданска отговорност". Ето защо документът не може да се разглежда като ограничаване или нарушаване на конкуренцията.

От ръководствата на „Булстрад" и „Български имоти" коментираха, че решението на антитръстовта комисия не е издържано и цитираните документи на ЕК са оборими в съда. Изпълнителният директор на ЗПАД „Армеец" Цветанка Крумова заяви, че решението е изненадващо, тъй като на нарочната среща застрахователите са говорили не за цени, а за отговорности и изчисляване на риска. Изпълнителният директор на ЗПК „Лев инс" Стефан Софиянски се оплака, че въпреки че са били допуснати до заседанието на КЗК, адвокатите на дружествата не са били изслушани в цялата пълнота. Отхвърлено е било и предложението за две независими експертизи - актюерска и икономическа.

От застрахователня бранш се противопоставиха и на позоваването на евродирективата, цитирана от КЗК. Не е ясно и защо трябва да се накаже и Асоциацията на застрахователите. При това положение, ако решението влезе в сила, наложената глоба ще трябва да се плати не само от компаниите, предлагащи „Гражданска отговорност", но дори и от животозастрахователните дружества, членуващи в АБЗ.