Икономическата част на новото основно споразумение между Русия и ЕС все още остава препъни-камък, заяви руският държавен глава Владимир Путин, на пресконференция след разговорите на високо равнище между двете страни в Санкт Петербург, цитиран от РИА Новости.

„Беше важно да се обсъди хода на подготовката на новия основен договор между Русия и ЕС. И двете страни са изразили заинтересованост към изработването на документ, където да бъдат формулирани стратегическите цели.  Към  днешния ден основна трудност остава търговско-икономическата част на новия основен договор", пояснява Путин.

Според руският президент, условията, които поставя ЕС при подготовката на новото споразумение за партньорство и сътрудничество с Русия , излизат извън рамките на задълженията, поети от неговата страни при влизането й в Световната търговска организация.

Една от най-спорните области е енергийната политика на ЕС, която предвижда по-нататъшно либерализиране на този пазар Но на практика, тя засяга монополните позиции и интереси на Русия и по-специално на Газпром при изграждането съоръженията и търговията с на природен аз. Ето защо, Русия иска Третият енергиен пакет на ЕС да не се отнася поне до вече сключени споразумения ( което засяга и Южен поток - бел. ред.).

Безвизовото пространство, както и създаването на зона за свободна търговия от Лисабон до Владивосток, са общи цели за Русия и ЕС. Това заяви председателят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу по време на срещата Русия-ЕС в Санкт Петербург, съобщава агенцията

„През миналата година вие представихте своето виждане за зона за свободна търговия от Лисабон до Владивосток. Ние споделяме тази позиция", каза Барозу на руския президент Владимир Путин.

Председателят на ЕК отбеляза, че стъпка за постигане на тази цел е членството на Русия в Световната търговска организация (СТО).

„Безвизовото пространство, безвизовите пътувания между Русия и ЕС - това е наша обща цел и ние сме постигнали определени успехи в това направление", добави Барозу.