Хаос и неуредици при вписването на фирмите в новия централизиран търговски регистър очакват собствениците им, прогонозират вече ангажирани с процедурата.

Много от регионалните дирекции "Служба вписвания", които трябва да пререгистрират всички фирми според новия закон, още не са готови.

Законът за търговския регистър влиза в сила от 1 юли. В Североизточна България в поне 4 главни регионални дирекции все още няма назначени екипи, които трябва и да са минали обучение по новата структура.

Влизането в сила на закона, който бе обнародван в ДВ през април 2006 г., беше отлагано неколкократно, заради липсата на готовонст при държавните структури да го приложат.

Новите формирования трябва да поемат работата на досегашното "Фирмено отделение" .

Новият закон предвижда пререгистрация на всички физически и юридически лица, клонове на чуждестранни фирми и кооперации в срок от 3 г

Всички ще се вписват в единен централизиран електронен регистър, а не както досега ­ по региони.

По новия закон БУЛСТАТ-ът ще бъде заменен с Единен идентификационен номер /ЕИН/.

При съвпадение на имената в двумесечен срок Агенцията по вписвания трябва да уведоми собствениците, които трябва да предприемат промяна на името.

Ако не реагират, собственикът, който първи е пререгистрирал фирмата, ще запази името си. Тези, които не пререгистрират фирмите си в срок, ще отпаднат от регистъра.

Физическите лица, неспазили закона, ще бъдат заличени от регистъра. При заличаването им задължително се уведомява НАП и е голяма вероятността от назначаване на данъчни ревизии, от които може да излязат наяве неплащани с години осигуровки.

При капиталовите дружества след подаване на информация Агенцията прекратява дейността им и изпраща ликвидатор.

Риск има за всички фирми на чужденци, чрез които са закупени имоти, тъй като ще ги загубят.

По прогнози на Съюза за стопанска инициатива на гражданите от общо 1,4 млн. фирми в България след влизането на Закона близо 40 хиляди от тях няма да бъдат пререгистрирани, писа в."Янтра днес".