Задълженията от страна на бизнеса относно новия закон на Европейския съюз за вноса на продукти от обезлесени земи трябва да бъдат отложени с една година. Само така дружествата ще могат да спазят въпросния закон, който гарантира, че продуктите, предлагани в ЕС, не произхождат от обезлесени земи, съобщават от българския офис на Европейския парламент.

Новият закон, целящ защита на климата и биологичното разнообразие, задължава дружествата да гарантират, че продаваните в ЕС продукти не са довели до обезлесяване и деградация на горите.

Текстът не налага забрани на държави или стоки, но дружествата ще получават разрешение да продават продукти в ЕС само ако доставчикът на съответния продукт е представил декларация за надлежна проверка, потвърждаваща, че продуктът не идва от земя, която е била предмет на обезлесяване, и че производството му не е довело до деградация на гори, включително на незаменими девствени гори, след 31 декември 2020 г.

Какаото - новият биткойн

Какаото - новият биткойн

За първи път в историята стоката надхвърли 9 000 долара за тон

Според оценката на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО) между 1990 г. и 2020 г. 420 милиона хектара гори - площ, по-голяма от ЕС - са били преобразувани от гори в земеделски площи. Потреблението в ЕС е отговорно за около 10% от глобалното обезлесяване. Палмовото масло и соята представляват повече от две трети от това потребление.

Снимка 527170

Източник: iStock

В отговор на опасенията, изразени от държави членки на ЕС, държави извън ЕС, търговци и оператори, че няма да успеят изцяло да спазват правилата от края на 2024 г., Европейската комисия предложи датата на прилагане на Регламента относно обезлесяването да бъде отложена с една година.

По време на пленарно заседание на ЕП през октомври 2024 г. беше постигнато съгласие предложението да бъде разгледано съгласно неотложната процедура - член 170, параграф 6. Тази седмица Европейският парламент одобри отлагането, както и други изменения, с 371 гласа "за", 240 гласа "против" и 30 гласа "въздържал се".

Големите оператори и търговци трябва да спазват задълженията, произлизащи от настоящия регламент, считано от 30 декември 2025 г., докато микро- и малките предприятия трябва да имат срок до 30 юни 2026 г. Това допълнително време би помогнало на операторите по целия свят да прилагат правилата безпрепятствено от самото начало, без да подронват целите на закона.

Парламентът прие и допълнителни изменения, предложени от политическите групи, включително създаването на нова категория държави, които не представляват риск за обезлесяването, в допълнение към съществуващите три категории - "нисък", "стандартен" и "висок" риск.

Държавите, класифицирани като "без риск", определени като държави със стабилно или нарастващо развитие на горските площи, ще бъдат изправени пред значително по-малко строги изисквания, тъй като съществува незначителен или несъществуващ риск от обезлесяване. Европейската комисия ще трябва да изготви система за сравнителен анализ на държавите до 30 юни 2025 г

Парламентът реши да върне това досие в парламентарна комисия за провеждане на междуинституционални преговори. За да влязат в сила промените, договореният текст трябва да бъде одобрен от Съвета и Парламента и да бъде публикуван в Официален вестник на ЕС.

Регламентът относно обезлесяването, приет от Европейския парламент на 19 април 2023 г., има за цел да се бори с изменението на климата и загубата на биологично разнообразие чрез предотвратяване на обезлесяването, свързано с потреблението в ЕС на продукти от едър рогат добитък, какао, кафе, палмово масло, соя, дървесина, каучук, дървени въглища и печатни изделия.

Според решението влязло в сила на 29 юни 2023 г. дружествата следва да прилагат разпоредбите от 30 декември 2024 година.

Пратки с кафе заливат Европа, но защо се случва това?

Пратки с кафе заливат Европа, но защо се случва това?

Брюксел въвежда нови правила, които засягат индустрията