Огромни товари с кафе буквално заливат Европейския съюз, а търговците се надпреварват да се запасяват със семена. Причината: идването на новите екологични правила на Брюксел, които ще засегнат индустрията, предава Bloomberg.

Регламентът на ЕС за обезлесяването (EUDR) ще изисква вносителите в блока да доказват, че суровини като кафе, телешко месо, какао и дървесина не допринасят за унищожаването на горски земи. Липсата на яснота по детайлите обаче оставя много компании неадекватно подготвени, което прави известно прекъсване на доставките неизбежно.

ЕС може да се сблъска с недостиг на кафе през 2025 г., заради свои правила

ЕС може да се сблъска с недостиг на кафе през 2025 г., заради свои правила

Правилата влязоха в сила в края на юни и повечето компании ще трябва да започнат да се съобразяват с тях от 2025 година

Опасност от недостиг?

В края на миналата година от Международната организация за кафето алармираха, че Европейският съюз е изправен пред опасността от недостиг на кафе през 2025 г., защото пазарът се бори с липсата на яснота, относно прилагането на разпоредбите за обезлесяването.

Снимка 658750

Източник: iStock

Според критиците разпоредбите ще санкционират милиони по-малки фермери от Азия до Африка.

Кафето е култура, която до голяма степен разчита именно на милиони малки земеделци, разпръснати по света. За тях вероятно ще е трудно да гарантират, че всяко едно зрънце е в съответствие. Затова и търговците се надпреварват да доставят колкото се може повече на Европа преди края на годината.

Износът от най-големия производител Бразилия за ЕС е нараснал с около 65% през седемте месеца до края на юли в сравнение с миналата година. Уганда, която е все по-важна за доставките на сорта робуста в Европа след огромен дефицит във водещия износител Виетнам, казва, че износът е достигнал исторически връх миналия месец, а по-голямата част е бил насочен към Стария континент.

Все по-високи цени

Търговците на кафе са изправени пред все по-високи цени. Зърната сорт робуста, използвани за инстантно кафе, са поскъпнали до най-високото си ниво от 70-те години на миналия век. По-висококачествените зърна на сорта арабика са повишили цената си с над 30% тази година. По-високите разходи за заеми, недостигът на контейнери и по-дългите времена за доставка също увеличават предизвикателствата.

Както Money.bg вече писа, това лято от Международната организация по кафето обявиха, че референтната ѝ цена е достигнала 13-годишен връх. Главен проблем са по-дългите сухи сезони и според експерти цените могат да останат високи задълго, тъй като проблемите идват от климатичните промени.

Според проф. Майкъл Хофман от университета "Корнъл" кафето е по-чувствително към температурните промени от други култури и техният ефект върху работещите по плантациите. Така че, вероятно кафето ще става все по-скъпо удоволствие.

Защо кафето се превръща в луксозна стока по света

Защо кафето се превръща в луксозна стока по света

Климатичните промени влияят и на Арабика, и на Робуста