В документа са заложени прогнози за ръст на американската икономика през 2007 г. от 2.1%, което е рязък спад от отбелязаните 3.3% през 2006 г. „Икономиката на света се забавя", коментира Роб Вос директор на отдела за икономически и социални въпроси към ООН.
Растежът на световния БВП се очаква да се забави до 3.4% през 2007 г., след като през 2006 г. той беше 4%. „Основен препъни камък за икономиката е слабият пазар на недвижими имоти в САЩ, който продължава да изостава и през първото полугодие на 2007 г.", продължи Вос.
Въпреки че икономиката на САЩ се забавя, Европа и Япония, изглежда че постепенно покачват оборотите и успяват да задържат общото световно развитие в добри нива. Западноевропейските държави отбелязаха рекорд на растежа през 2006 г., когато той беше +2.7%. През 2007 г. обаче очакванията са БВП да се понижи до 2.5%, отново според прогнозите на доклада.
Новите страни членки на ЕС също поддържат добро развитие на икономиката си, като общият им БВП трябва да нарасне с 5.4% през 2007 г., което е слабо понижение от отбелязаните 5.9% през 2006 г.
Икономическото развитие на Япония, която е втората по големина икономика в света остава силно за момента. БВП на азиатската страна се очаква да се покачи с 2.1% през 2007 г., което също е слабо понижение от миналогодишния растеж от 2.2%.
Продажбите на нови домове в САЩ са намалели с около 20% през миналата година и остават в доста слаби нива през 2007 г. Числото на непродадени домове е почти двойно по-голямо от средното за миналото десетилетие, а средната цена, на която се сключват сделки за покупка на жилища непрекъснато се понижава.
Рецесията в сектора на недвижимите имоти се отразява негативно на американската икономика, като според доклада на ООН, именно жилищният пазар е виновен за спада от 1 процентен пункт в БВП на САЩ за 2006 г. Все пак, не само слабостта при пазара на недвижими имоти е виновна за ниския прираст на БВП, тъй като бизнес инвестициите в страната също са били с доста ниски стойности, продължава коментарите си Вос.
Корпоративните финанси в САЩ са на доста добро ниво, но капиталовите разходи на бизнеса са се понижили рязко от началото на годината. Докладът на ООН свързва слабото развитие на американската икономика и с големия търговски дефицит и отслабването на долара, който започна да бъде пренебрегван като основна световна валута.