Операторът на румънската система за транспортиране на природен газ Transgaz подписа с турска строителна компания заповедта за започване на работите по изграждането на газопровода Тузла-Подишор, проект на стойност 500 милиона евро, насочен към пренос на природен газ от офшорните периметри на Черно море до коридора България-Румъния-Унгария-Австрия (BRUA).
Заповедта идва три месеца след като Transgaz подписа (на 16 март) договора за резервиране на капацитет с OMV Petrom и Romgaz за входно-изходната точка на Тузла, където природният газ от Черно море (Neptune Deep) ще влезе в националната газотранспортна система.
"Свидетели сме на историческо събитие", каза изпълнителният директор на Transgaz Йон Стериан на церемонията по подписването с турския изпълнител, съобщи Romania Insider.
Компанията Kalyon Insaat Sanayi Ve Ticaret Anonim Sirketi от Турция ще построи 300-километровия тръбопровод за около 500 млн. евро.
Проектът "Тръбопровод за пренос на природен газ Черно море - Подисор" е включен в 10-годишния план за развитие на националната газотранспортна система, в списъка на проектите на ЕС от общ интерес и е представен за финансиране чрез Фонда за модернизация, като е получил финансиране от 85 милиона евро. Плановете са конкурентният финансов микс да покрие недостига на финансиране.
Припомняме, че офшорният проект Neptun Deep, разработен от OMV Petrom и Romgaz, се изкачи в списъка с приоритети на основния акционер OMV. Това обяви наскоро ръководителят на австрийския енергиен гигант Алфред Щерн, цитиран от Profit.ro.
Той обясни, че част от стратегията на компанията, която се фокусира върху химията и нефтохимията, е повлияна от последните развития на енергийния пазар.
"Наистина настоящата криза ни накара да се замислим и направихме някои промени и корекции. Проектът Neptun Deep в Черно море вече е много важен за нас. Нещо повече, той се премести още по-високо в нашия списък с приоритети", подчерта Щерн.
Neptun Deep се движеше нагоре и надолу в списъка с приоритети на OMV през последните години, тъй като австрийската компания очакваше по-добри финансови и търговски условия.
Румънските власти от своя страна трябваше да отложат срока на концесионния договор за обявяването на проекта за търговски. Въпреки това, OMV Petrom в сега поема ангажимента това да се случи още до края на годината. Що се отнася до окончателното инвестиционно решение, вероятно то ще е факт в средата на 2023 година.
gergana-plamenova
на 20.06.2023 в 13:53:16 #1Румъния и Турция разработват находища на газ в сравнително кратък период от време. Наистина е историческо събитие, тъй като ставаме свидетели как газовия пазар се трансформира и диверсифицира. Вярвам, че като резултат цената на газа ще остане ниска.