САЩ и Китай изглеждат се приближават до прекратяването на търговската война, която навреди на финансовите пазари и удари икономическата активност в световен мащаб, но това няма да спре забавянето, което вече се наблюдава в световната икономика, според експерти.

Американският президент Доналд Тръмп заяви в Twitter в неделя, че ще забави увеличаването на митата за китайските стоки, които първоначално бяха планирани за началото на март. Вашингтон и Пекин водят митнически спор от почти година, но конфликтът бе прекратен за известно време (90 дни) - след среща на Тръмп и китайския президент Си Дзинпин в Аржентина през декември.

Американският президент заявява също, че ще се срещне със Си в своя голф клуб в Мар-а-Лаго, Флорида, "за да сключи споразумение", ако "двете страни постигнат допълнителен напредък". Тръмп не обявява дата за тази среща, но CNBC съобщи миналата седмица, че двете страни обсъждат провеждане на срещата на върха в края на март.

Азиатските пазари реагираха положително днес на новините, като акциите скочиха с поне 3 %, но няколко експерти твърдят, че облекчаването на напрежението между двата икономически гиганта няма да спре глобалното забавяне, което вече в ход.

"Мисля, че трябва да направим крачка назад и да разгледаме икономическия цикъл," заявява Пол Кетни, главен стратегически директор в Daiwa Capital Markets, в понеделник. "Той ни казва, че тази година се очаква умереност в растежа в Съединените щати ... виждаме рискове от рецесия в Съединените щати, която може да настъпи вероятно още в средата на 2020 година."

"Спадът няма да изчезне", независимо колко добре се разрешат някои надвиснали проблеми, като търговската война между САЩ и Китай и предстоящото излизане на Великобритания от Европейския съюз, казва Китни.

Международният валутен фонд през януари прогнозира, че световната икономика ще нарасне с 3,5% тази година, при 3,7% през 2018 година.

Последните данни потвърждават, че забавянето е факт - широко наблюдаваният индикатор за промишлената активност, индексът на поръчките на мениджърите по доставките, показа слабост в големите икономики като САЩ, Китай, Япония и Германия. Освен това няколко търговско ориентирани икономики също отчетоха слабост в своите дейности по внос и износ.

Този спад в световната икономика най-вероятно ще се влоши - поне в следващото тримесечие - "дори да видим някаква сделка", казва Садик Кърримпой, глобален стратег и ръководител на изследователския отдел на Maybank Kim Eng.

"Основни, критични проблеми"

Допълнителните мита, които бяха въведени по време на битката "око-за-око" миналата година, не са премахнати. Това е една от причините, поради която някои стратези и анализатори се въздържат от празнуване на най-новото развитие в търговските отношения между двете най-големи икономики в света.

"Наистина няма причина да сме прекалено оптимистични. Не очакваме съществуващите мита да бъдат намалени скоро", пише Луис Куийс, ръководител на Азиатската икономика в консултантската компания Oxford Economics. "Не е ясно и дали ще има значително намаляване на други американски искания в областта на технологиите или промяна в нейната позиция по отношение на Huawei."

Налице е също така липса на напредък в решаването на няколко "основни, критични проблеми" между САЩ и Китай, казва Пушан Дат, професор по икономика и политически науки в бизнес университета INSEAD. Това означава, че глобалната несигурност, предизвикана от напрежението между САЩ и Китай, може да продължи по-дълго, казва той.

"В краткосрочен план ние основно ще опитваме да накараме китайците да се съгласят да закупуват още продукти, още соя, малко повече енергия. САЩ може би ще намали някои от мерките за защита", каза Дат.

"В същото време трябва да имаме предвид, че наистина основните, критични въпроси, които са свързани с защита на интелектуалната собственост, трансфера на технологии, държавните субсидии за китайските технологични гиганти, не са разгледани. Така че, най-доброто, на което можем да се надяваме е, че те ще продължат да говорят за тях в бъдеще, "добавя той.