В Камарата на представителите в Конгреса на САЩ са внесени две резолюции - от републиканци и от демократи, за официален бойкот от страна на Белия дом на Олимпиадата през 2008 година.

Поне една от резолюциите ще бъде предложена за гласуване и има някаква вероятност да бъде приета, коментира руското издание Взгляд.

И в двата документа китайските власти се обвиняват, че не съблюдават правата на човека и подкрепят антидемократическите режими в проблемни страни.

„Правителството на САЩ трябва да предприеме незабавни мерки за бойкот на летните Олимпийски игри в Пекин през август 2008, ако китайското правителство не прекрати сериозните нарушения правата на човека по отношение на собствените си граждани и не престане да поддържа сериозните нарушения на правата на човека по отношение правителствата на Судан, Бирма и Северна Корея", казва се в резолюцията с автор републиканецът Дан Рорабейкър.

Не било „тактично" американците веднага да се отказват от Олимпиадата. Китай още има шанс да посрещне след година американските звезди. За това обаче трябва „да започнат да се спазват всички без изключение норми в областта правата на човека и да се откаже подкрепата за тоталитарни и авторитарни режими".

Във втората резолюция няма и намек за тактичност обаче. Демократката Максин Уотърс иска от президента незабавни действия за бойкот на летните олимпийски игри в Пекин, защото китайското правителство подкрепя режима в Судан и му доставя оръжие и боеприпаси.

Резолюциите на конгреса на САЩ има няколко важни отличителни черти от другите документи, приемани от камарата на представителите. Първо, те не трябва да се утвърждават от сената. После, ако болшинството на конгресмените приеме резолюцията, то за встъпването й в юридическа сила не е нужно одобрението на президента на САЩ.

Днес във Вашингтон се организира пресконференция, на която Amnesty International обнародва доклад, касаещ провеждането на летните Олимпийски игри в Пекин.

Движенията за свободата на Тибет искат да привлекат вниманието към проблемите си, като също настояват за бойкот на Олимпиадата. Още през май независима тибетска група пожела да изпрати собствен тим спортисти на Олимпиадата в Пекин, което обаче според международното право е невъзможно да се осъществи.

Напомняме, САЩ и членовете на НАТО бойкотираха Олимпиадата в Москва през 1980 година. Бойкотът имаше за мотив разполагането на съветски войски в Афганистан.

След четири години Москва върна жеста: СССР и страните от соцлагера не участваха в Олимпиадата в Лос Анджелис.

Ако отчетем какви могат да бъдат мотивите на американските конгресмени да бранят правата на китайските граждани, няма да сгрешим, ако потърсим други фактори зад законодателното предложение.

Макроикономически показатели отдавна сигнализират, че икономиката на САЩ става опасно зависима от китайската. Китай е основен фактор за търговския дефицит на Щатите, който дефицит от години е сериозен политически въпрос.

Не трябва да се пропускат и силните анти-китайски настроения, свързани с навлизането на некачествена китайска продукция на американските пазари, която представлява даже опасност за здравето на населението.

Всичко това не може да остане не-експлоатирано на фона на задаващите се избори в САЩ. По всичко изглежда, че предложението за бойкот търси политически дивиденти пред патриотичните гласоподаватели. За отбелязване, едновременно са реагирали и двете партии.