Бомбардирането е бизнес... и този бизнес процъфтява.

Нови данни, публикувани от Държавния департамент на САЩ, сочат, че страната е продала оръжия за 33 милиарда долара на съюзниците си от Персийския залив от май миналата година. И се сключват все повече сделки, тъй като работата по бомбардировките над „Ислямска държава” продължава да е във възход.

„В съответствие с ангажиментите, които поехме към партньорите си в Персийския залив миналия май, направихме всички усилия да ускорим продажбите”, заяви говорителят на Държавния департамент Дейвид Маккийби пред Defense News.

През последвалите 11 месеца Американското министерство на външните работи е помогнало в износа на всичко – от военни хеликоптери до балистични системи за противоракетна отбрана и прецизни боеприпаси – за участниците в Съвета за сътрудничество на арабските държави от Персийския залив, които са Бахрейн, Кувейт, Оман, Катар, Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства.

Продажбите на оръжейни системи от по-висок клас – неща като модерни военноморски фрегати, военни хеликоптери и отбранителни ракетни батареи – произтичат в голямата си част от ядреното споразумение между САЩ и Иран. Страните от Персийския залив и в частност Саудитска Арабия се притесняват, че един възраждащ се Иран, който е необременен от икономически санкции, ще предприеме ходове за укрепване на собствената си „болнава” армия, разстройвайки баланса на силите в региона, пише сп. Fortune.

Когато обаче става дума за боеприпаси, двойните бомбени кампании срещу „Ислямска държава” в Ирак и Сирия, както и срещу бунтовниците хути в Йемен движат продажбите на прецизни оръжия и бомби по съответния начин. През 2015 г. САЩ са доставили 4500 прецизни боеприпаси до държавите от съюза на страните от Персийския залив, включително 1500 взети от собствените запаси на американската армия.

Как САЩ заливат света с оръжия и правят милиарди от военни конфликти

Как САЩ заливат света с оръжия и правят милиарди от военни конфликти

За страната войната е просто бизнес