Пред българската енергетика стои въпрос - ще я има ли или няма да я има. Това заяви от парламентарната трибуна депутатът от левицата Явор Куюмджиев. Той от името на Коалиция за България отправи три въпроса към служебния премиер и министъра на икономиката енергетиката и туризма.

Какво е финансовото състояние на БЕХ, АЕЦ, ТЕЦ 2 и каква е точно липсата в енергийната система, причинена от предишното управление? Какво направи служебното правителство, за да възстанови традиционните пазари на ток. И къде са резервите, които обяви министър Васлиев по повод евентуално намаляването на цените на тока.

В експозето си, което беше изслушано от шефа на БЕХ Михаил Андонов, председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова и изпълнителният директор на НЕК Иво Лефтеров, Явор Куюмджиев заяви, че всеки месец енергетиката ни трупа по 100 млн. лв. загуби. Той заяви, че ДКЕВР от регулатор се е превърнал в изпълнител на политически поръчки.
Куюмджиев заяви, че БЕХ не е успяла да плати на БНП Париба заема, който беше изтеглен за АЕЦ Белене, поради тежкото си финансово състояние.

От своя страна шефът на БЕХ заяви, че вчера Ситигруп е платила на БНП Париба този заем въз основа на заемно споразумение.

Служебният премиер Марин Райков от своя страна отбеляза, че натрупаните проблеми в енергетиката не са само от последните 4 години, а са трупани в последните 20 години и това много добре го знаят експертите в залата.

Ние заварихме електроенергийната система пред срив поради свръх производство, поради начина на управление през последните две десетилетия. Заварихме капацитет за производство от 12 хил., мегавата при реално потребление заедно с износа от 5 хил. мегавата. Системата беше и пред банкрут заради неправилното ценообразуване през последните години, каза още премиерът.

По думите на Райков ДКЕВР е планирала в пъти по-малко разходи за зелена енергия от реално направените, които също е тежко бреме върху системата.

Това което заварихме в НЕК е един голям дълг за строителството на АЕЦ Белене, който вчера успешно рефинансирахме.

Също така заварихме една нормативна база, която не отговаря на европейската директива и принуждава държавата да купува ток заводски централи и топлофикации, даже производството им да не е ефективно.

Райков заяви, че спреният за зареждане и ремонт планов ремонт на 5 блок на АЕЦ „Козлодуй е позволило да се източат язовирите и да се избегнат наводнения.

Министърът на икономиката енергетиката и туризма Асен Василев заяви, че когато е поел поста пред него е имало 3 пътя. Единият от тях е да се вдигне телефона и да се започнат различни разпореждания - към ДКЕВР, нищо че е независим орган, към централите, към ерепетата и да направим някакви краткосрочни и грешни решения. Другият е да се отдалечи ценовият период за септември и да прехвърлим отговорността за цените в енергетиката на следващото правителство.

Ние предпочетохме да направим по-трудното. Да повикаме всички участници в енергетиката и да започнем да изваждаме открито информация и да свикаме обществените съвети, които минаха много бурно, но обединиха различните гледни точки.

Истината е, че пред енергетиката ни стоят тежки решения, които трябва да се вземат, за да има положителен резултат в дългосрочен план. Едно от тези решения е да се спрат мощностите, за които няма пазар, стана ясно от думите на Василев.

Председателят на ДКЕВР Евгения Харитонова заяви, че на 1 април енергийните дружества по веригата са предложили нови цени, които, ако бъдат приети, е щяло да се стигне до скок на тока от 40%. С настоящите механизми които има ДКЕВР комисията може да ограничи този скок до 16%, каза още Харитонова.

По думите й, за да не се повиши електроенергията са необходими промени в Закона за енергетиката, и Закона за възобновяеми енергийни източници, които да променят модела на ценообразуване.

Друг голям проблем е, че при разчетени разходи за зелена енергия от 466 млн. лв. те са стигнали до 1266 млн. лв. и без адекватно законодателство ще представляват сериозен проблем.

По-късно, на въпрос на Янаки Стоилов, Евгения Харитонова заяви, че е възможно цената за пренос да не бъде на всеки мегават час пренесен през системата, а да се направи твърда цена, която да зависи единствено от реализираните разходи на Електросистемния енергиен оператор.Общото финансово състояние на АЕЦ „Козлодуй" е задоволително, бих казал положително, каза още министър-председателят Марин Райков на изслушването в парламента.

„2011 г. имаме реално погледнато печалба от 114 милиона лева, 2012 г. - 146 милиона лева. Има градация нагоре и тази тенденция продължава и в първото тримесечие на годината", заяви още Райков.

„Отстраняването на ръководителя на БЕХ не може да бъде единствено и само на основата на подозрение. Прокуратурата върши своята работа по активен начин. На този етап на развитие нямаме достатъчно основание и данни, за да вземем решение по въпроса за неговото отстраняване. Не е правителството, което отнема достъпа до класифицирана информация", посочи Марин Райков.

„Той е един изключителен специалист и е един от нашите свидетели по делото, свързано с АЕЦ „Белене". За мен лично неговото отстраняване ще има изключително негативен ефект. Принуден съм да бъда много внимателен, анализирайки това, което казва прокуратурата", каза още премиерът.

Депутатът от ДПС Делян Пеевски каза, че състоянието в енергетиката не се е направило в последните 20 годни, а е такова от четири години. „Въпросът ми е защо не освободихте Михаил Андонов, който е виновен и за фалита на НЕК, и на БЕХ с нещата, които се случват в момента? Той е разследван, защо не му е отнет достъпът до класифицирана информация", попита Пеевски.

„Що се отнася до ръководителя на БЕХ и защо не сме взели решение да го отстраним, държа да кажа, че не можем да го отстраним само на основата на подозрения. На този етап на развитие ние нямаме достатъчно основания и достатъчно данни, за да вземем решения по този въпрос", категоричен бе Райков.

Що се отнася до достъпа, не е правителството, което отнема достъпа до класифицирана информация. Повече от ясно е, че в момента, в който бъдат изяснени обстоятелствата с г-н Андонов, ние ще вземем адекватното решение. Това не отменя факта, че той е един изключителен специалист и един от свързаните с АЕЦ Белене. За мен лично неговото отстраняване ще има единствено негативен ефект.
Заради такива ситуации аз съм длъжен да бъда много внимателен, съобщи служебният премиер.

По отношение на такса пренос, Марин Райков каза, че методът за фиксирането й е определено в закона.

„ЕСО следва да се отдели от НЕК и вече го прави. Това решение вече го взехме и го изпълняваме. Активите се прехвърлят от старото в новото ЕСО и ние го правим", посочи премиерът Марин Райков.Мораториум върху цената на тока поиска лидерът на Атака Волен Сидеров. Той заяви, че това ще е истинският тест за ГЕРБ, доколко са европейски ориентирани.

Предлагаме няколко конкретни стъпки конкретни неща - настояваме пред ДКЕВР ежедневно, ежеседмично да се съдейства на комисията, да се въздържа от увеличаване на цената на енергетиката, защото ни е необходим спешен план за приемливи цени, заяви по-рано от парламентарната трибуна депутатът от ПГ на Коалиция за България Димчо Михалевски.
Ще внесем проект за решение, с който да предложим на Министерство на труда и социалната политика и Министерство на икономиката, енергетиката и туризма да направят анализ на действащата система за социално подпомагане с енергийни помощи в посока нейното разширяване.

Днес ще предложим решение, с което да възложим на Министерския съвет и ДКЕВР за незабавни стъпки за въвеждане на двутарифна система за отчитане на електроенергията с праг 75 киловата. Ще предложим днес промени в Закона за енергетиката, чрез който ще искаме увеличаване на състава на ДКЕВР от 7 на 13, с нови 6 члена - изцяло гражданска квота в ДКЕВР, добави Михалевски.