Последните резултати от десетото световно проучване на Aнтал Интернешънъл показват, че процентът български компании, които наемат персонал на мениджърско и управленско ниво е спаднал до 48%, което е с 6% по-малко в сравнение с този през юли 2001. Прогнозите са, че през следващото тримесечие няма да има съществени промени по този показател (46%) и пазарът ще остане сравнително спокоен.

От проучването, което изследва тенденциите на пазара на наемане и освобождаване на управленски кадри, става ясно, че пазарът на труда в България е относително стабилен, въпреки песимистичните прогнози на някои коментатори, че световната икономика се връща към най- мрачните дни на 2008 и 2009 година.

Десетото издание на проучването обхваща 19376 компании в 52 държави в цял свят и дава отговори на въпросите: наемат ли фирмите управленски кадри през последното тримесечие на 2011 година, ще наемат ли през следващите три месеца, освобождават ли управленски кадри сега и плануват ли това за вбъдеще.

Процентът на компаниите, планиращи съкращение на ръководни кадри у нас, се е увеличил слабо, в сравнение с юли 2011, и достига 26%. Това е с 10% повече от средните показатели в световен мащаб. Оптимизъм поражда фактът, че българските фирми ще "забавят темповете" и само 19% от тях ще освободят персонал през следващото тримесечие. Компаниите у нас ще се придържат към световните тенденции за стабилно управление и намаляване текучеството на добрия си персонал.

Най-голяма активност при наемането на ръководни кадри отбелязват секторите счетоводство (63%), автомобилна индустрия (66%), продажби (60%) и банковия сектор (58%). Сред най-активните на пазара са компаниите от IT сектора, като 62% от техните мениджъри са заявили, че наемат и имат намерение на наемат нови кадри през зимния сезон. В бързооборотния сектор не се очакват съществени промени в наемането на персонал през следващите три месеца. Секторът на услугите се очаква отново да е динамичен, като 68% от компаниите са заявили, че имат намерение да разширят мениджърския си екип и драстично да намалят освобождаването от длъжност на своите професионалисти (5%).

В Източна Европа и Евразия най-активните компании, търсещи управленски персонал, са от секторите услуги и образование, съответно 68% и 67%.

"Докато нарастващите проблеми в Еврозоната предизвикват паника и тревога сред банкери и политици, глобалните пазари на труда, на мениджърско и управленско ниво, изглежда са стабилни и балансирани," заявява Тони Гудуин, главен изпълнителен директор на Антал Интернешънъл.