България може да пусне на БФБ миноритарни дялове от монополните предприятия в сферите на газа и енергетиката. Този отдавна дискутиран план може да стане факт още в началото на 2008, ако управляващата коалиция вземе решение - казва министърът на икономиката и енергетиката на България Петър Димитров в интервю за Ройтерс.

Министър Димитров е пояснил, че не става дума за пълна приватизация на държавния монопол Булгаргаз и Националната електрическа компания, тъй като има желание да се пазят клиентите и да се гарантира, че вътрешните цени на енергията ще останат ниски.

„Дискутирахме създаването на съвместен енергиен холдинг, миноритарен дял от който ще бъде листван на борсата", казва министърът в интервю за Ройтерс. „Стратегията е готова. Ако има политическа воля, това ще бъде направено".

Решението не е точно в унисон с плана на Европейската комисия да отвори пазарите за повече конкуренция и да отдели производството на електроенергия от мрежите за преноса й.

Но Димитров е пояснил, че предстоящата комбинация на Булгаргаз и НЕК следва вълната на консолидация в Западна Европа. „Всички енергийни гиганти в Европа се движат към консолидация. Няма причина да бъдем щастливи с нашите малки електрически компании".

Двете български компании са малки на фона на европейския пазар, но се очаква да привлекат силен инвеститорски интерес.

НЕК притежава високоволтовата електрическа мрежа в страната и има доминантна позиция в износа на електричество, а Булгаргаз държи цялата газова мрежа и е акционер в международни проекти за пренос на петрол и газ като Набуко.

През последните две години правителството е дискутирало възможната частична приватизация на двата монополиста с цел да събере капитал за техния ръст, но още не са предприемани някакви по-сериозни мерки.

Преминаването на мажоритарен дял от НЕК или Булгаргаз в частни ръце не стои на дневен ред, казва Димитров. Няма интерес да се направи това, защото в момента вътрешните цени са два пъти по-ниски по сравнение с региона.

Частна компания би предпочела да продава на международния пазар, което ще наложи внос на по-скъпо електричество, което пък ще доведе до шоково изравняване на цени до нивото в ЕС.

Цените на електричеството в България, която посреща всичките си нужди от енергия от местно производство, са двойно под европейските цени. Цените на газа, който се внася изцяло от Русия, са 30% под средните нива в ЕС.

През последните 15 години цените на електричеството нарастваха плавно, но правителството се въздържа да освободи пазара, тъй като по думите на Ройтерс България е най-бедната страна в ЕС с доходи една трета от равнищата в Европа.