Една прогноза на учения Александър Флеминг по време на речта му при получаването на Нобелова награда през 1945 звучи днес повече от вярна.

Създателят на първия по рода си антибиотик - пеницилинът, е категоричен в мнението си тогава: „Ще дойде време, когато пеницилинът ще бъде достъпен за всекиго. Така ще се появи опасността, незапознати добре с лекарството хора да го използват в малки дози, при което вместо да бъдат убити микробите, те стават резистентни".

Иначе казано - широката употреба днес на антибиотици прави микробите все по-издръжливи. Според последните данни ситуацията е страшна - над 700 000 души умират всяка година от т.нар. мултирезистентни микроби.

Ако не се вземат спешни мерки, човечеството рискува да губи през 2050 по 10 милиона човешки живота годишно, показват данните на една от най-авторитетните германски болници - берлинската Шарите. Това означава, че повече хора ще умират от резистентни бактерии, отколкото днес от рак и диабет взети заедно.

За един от най-големите икономически форуми - този в Давос, проблемът с устойчивите на антибиотици бактерии отдавна е сред най-големите заплаха за световната икономика. Световната здравна организация говори също отдавна за „ерата след антибиотика", като предвижда точно това, което Флеминг казва преди 70 години. Проблемът е, че при такъв сценарий дори и малките инфекции в човешкия организъм могат да докарат сериозни проблеми на пациента.

„Попадането в подобен сценарий не е началото на Апокалипсиса, но много сериозна заплаха за 21 век", коментира Кейджи Фукуда, генерален директор по здравната сигурност към СЗО.

Темата е толкова актуална, че дори канцлерът на Германия Ангела Меркел я засегна като сериозна заплаха за икономиката по време на последното събиране на Г7 през уикенда.„Ние трябва в качеството си на Г7 да дадем импулс на изследванията", каза Меркел.

„Трябва да внимаваме, да не допуснем отслабването на ефекта на антибиотиците", добави тя.

И разбираемо, според изследванията на европейската здравна организация ECDC само в Европа годишно умират 25 000 души от устойчиви към антибиотици бактерии. А цели 15 000 от тях са от Германия.