Китай, най-големият вносител на петрол в света, ще започне 2019 г., купувайки малко или никакъв суров петрол от Съединените щати, въпреки тримесечното примирие в търговските отношения на двете страни, защото относително високите разходи за транспорт и политическата несигурност задушават търсенето, пише Reuters.

Този потиснат апетит означава, че Съединените щати, които през тази година станаха най-големият производител на петрол в света, тъй като продукцията на шистов петрол достигна рекордни нива, ще продължи да държи само малка част от китайския пазар, дори когато там стартира от нов капацитет за рафиниране.

Това също така подсказва, че е малко вероятно Китай да използва покупки на суров петрол, за да нмали разширяващият се търговски дефицит със Съединените щати, която е основен източник на напрежение между двете най-големи икономики в света.

Търговският дефицит на САЩ с Пекин достигна рекордните 43 млрд. долара през октомври, докато фирмите се запасяваха със стоки от Китай, за да избегнат по-високите мита, които може да бъдат наложени през следващата година.

САЩ завършва 2018 г. като най-големият производител на суров нефт в света, шиста с нови висоти

Снимка 396709

"Китайските компании имат малък стимул да купуват суров петрол в САЩ поради широката наличност на суровини днес от Иран и Русия", казва Сенг Юк Тей, анализатор в базираната в Пекин консултантска компания SIA Energy.

"Въпреки че напрежението в търговията между Китай и САЩ беше наскоро понижено, директорите от националните петролни компании се колебаят да купуват суров петрол в САЩ, освен ако не им е казано да го направят".

Търговският дефицит между САЩ и Китай се разширява до най-високата си точка

Снимка 396706

Китай спря вноса на петрол от САЩ през октомври и ноември след засилването на търговската война. Той възобнови известен внос през декември, но купи само 1 милион барела, което е минимална част от повече от 300 милиона барела от общия внос, показват данни на Rafinitiv.

Китайските рафинерии, които купуват американски петрол, редовно заявяват, че не са възобновили купуването поради несигурност относно перспективите за търговски отношения между Вашингтон и Пекин, както и заради нарастващите транспортни разходи и лошите печалби за рафиниране в региона.

Доставки на суров петрол към Китай от САЩ

Снимка 396707

Разходите за доставка на суров петрол в Азия но супертанкер са тройни в сравнение с тези от Близкия изток, сочат данните от "Рефинитив Ейкон".

Високопоставен служител в държавната петролна рафинерия заяви, че неговото съоражение е спряло да купува американски петрол от октомври и не е резервирал никакви товари за доставка през първото тримесечие.

"Поради по-ранната политическа несигурност съоръжениета в действителност са се приспособили към алтернативи на петрола от САЩ ... те просто разшириха възможностите ни за доставка", казва той.

Апетитът на Китай за американски петрол е приглушен заради по-конкурнетните заместители

Снимка 396708

Той добави, че неговата рафинерия се е преориентирала заместители като суров петрол от Северно море, австралийски кондензат и петрол от Русия.

"Може би по-малките рафинерии в Китай ще приемат някои доставки, но обемът ще бъде много ограничен", казва втори китайски изпълнителен директор, имайки предвид независими рафинерии.

Въпреки задънената улица със суровините от САЩ, вносът на суров петрол в Китай може да достигне рекордните 45 милиона тона (10,6 милиона барела на ден) от всички региони през декември.

Русия ще остане най-големият доставчик със 7 милиона тона през декември, като Саудитска Арабия ще бъде на второ място с 5,7-6,7 милиона тона, казва той.

Иранският внос на петрол в Китай ще се възстанови през декември, след като две държавни рафинерии започнаха да се възползват от освобождаването на стръната от санкциите, наложени от САЩ .