Недостиг на служители в САЩ, който вече е постоянен, както и натискът върху заплатите ще бъдат доминиращ двигател на инфлацията в страната през втората половина на следващата година, според американската компания за финансови услуги Jefferies Group LLC.

"САЩ навлизат в най-трудните условия на пазара на труда от 50-те години на миналия век досега", коментира Анета Марковска, която е финансов икономист в Jefferies.

Вероятно натискът върху заплатите ще остане и през следващата година, а инфлацията ще остане висока, пише Bloomberg.

С изключение на храните и енергията, потребителската инфлация е нараснала с 4,6% на годишна база, или най-високото ниво от 1991 г.

"Пандемията и недостига на работна ръка допринасят за увеличаване на заплатите. Не очакваме натискът върху заплатите да отслабне", каза Марковска.

6 милиона работни места - толкова е недостигът на пазара на труда, за да може той да се върне към обичайното си ниво. Според икономистите запълването на толкова сериозен брой е невъзможно, имайки предвид пенсионирането.

САЩ "наемат" рекорден брой роботи, за да запълнят недостига на работна ръка

САЩ "наемат" рекорден брой роботи, за да запълнят недостига на работна ръка

Много компании се опитват да намерят квалифицирани служители, но опитите им се оказват неуспешни

Само през септември близо 4,4 милиона души или 3% от общата работна сила, са напуснали работата си. Това е най-голям брой, откакто Министерството на труда води статистика.

Най-много са напуснали работата си хора заети в сферата на изкуствата, развлеченията и отдиха, както и в областта на училищното образование.

Почти навсякъде по магазините има обяви за свободни позиции, големи компании също търсят да наемат работници.

Рекорден брой служители напускат работа в САЩ. Настъпва ли "златният век" за американския работник?

Рекорден брой служители напускат работа в САЩ. Настъпва ли "златният век" за американския работник?

Американският служител вече е уверен, че има силата да преговаря и може да получи разумна заплата

Мнозина от политиците, както и Белият дом и Федералния резерв приписват високата инфлацията на затрудненията във веригите за доставки. Надеждите са, че с отслабването на този натиск инфлацията ще намалее.