Всички говорят за цената на природния газ, но за бизнеса по-големият проблем са цените на електроенергията. Това е мнението на Щерьо Ножаров от Българската стопанска камара.
В студиото на Нова телевизия той припомни, че още миналото лято са започнали проблемите с електроенергията заради погрешната либерализация на пазара в областта на доставката на тази услуга и заради нереформирания сектор. Всички проблеми в момента са могли да бъдат предвидени, коментира Ножаров, а и припомни още, че работодателите не веднъж са сигнализирали. Идеята за премахването на ДДС върху енергийните стоки не решава проблема, защото компонента на ДДС е около 1% от цената на енергийния продукт, което е нищо.
Според него не конфликтът в Украйна е причина за поскъпването на горивата.
"Войната само усложни проблема, тя не го породи. Още миналото лято започнаха проблемите с електроенергията заради погрешната либерализация на пазара."
Иначе по сметките на БСК около 25 хиляди фирми ще бъдат засегнати от промяната на цената на газа. Но тези 14% в цената за май месец са само за последното увеличение, иначе те са много повече, спрямо цената на дългосрочния договор - около 25%, обясни Ножаров. "Това увеличение е доста високо за бизнеса. Има голяма неяснота и липса на предвидимост", което допълнително натоварва бизнеса, а и инфлацията, обясни представителят на Българската стопанска камара.
По думите му това увеличение ще затвори определени сектори и стоки, които са чувствителни за населението.
Правителството е можело да резервира количества - нещо, което е направено от частни фирми, но не и от държавните структури. Можело е да се тръгне към бърза диверсификация с Румъния и Гърция, които се оказаха добре обезпечени", смята Ножаров.
Неговото прогноза е, че се очаква поскъпване на всички чувствителни стоки.
"Липсата на предвидимост кара бизнеса да сключва договори на високи цени за доставка. Това е по-големият фактор, който увеличава цените, а не толкова физическото нарастване на цените", поясни той.
А исканията на бизнеса са мерките за подкрепа да продължат до тогава, докато е необходимо. Въпреки готвения голям протест следващата седмица от работодателските организации са готови на интензивен диалог с властта.
Бизнесът настоява за ясна стратегия за енергетиката
КЕВР обеща да предложи визия, която да не налага
Работодателите не за първи път предупреждават за рисковете за бизнеса на енергийния пазар, най-вече заради неадекватното му управление, като през лятото на 2019 г. председателят на АИКБ Васил Велев публично обвини НЕК, че действа като организирана престъпна група.