Турция ще изиграе водеща роля в усилията на Либия да диверсифицира своя енергиен микс чрез добавяне на повече чисти енергийни ресурси, съобщава Daily Sabah. Новината идва в момент, когато страната се стреми да разшири възобновяемите енергийни ресурси, а икономиката й започва да се възстановява от раните на дългогодишните политически вълнения.
Либия планира значителна промяна в енергийния си сектор, традиционно доминиран от въглеводорода. Фокусът на северноафриканската страна днес е поставен върху включването на възобновяема енергия и това не е никак случайно. Нарастващите опасения за енергийната сигурност и нарастващото търсене на алтернативни източници са основната причина за желанието за промяна.
Докато страната се бори с бързия растеж на населението и с разрастването на тежката промишленост, търсенето на електроенергия нарасна. В момента суровият петрол генерира почти 80% от електричеството на Либия. Въпреки това се правят планове за диверсификация на енергийните източници.
Очаква се производството на газ и водород да представлява по-голям дял от енергийния микс в бъдеще, с принос от възобновяеми източници. Този амбициозен план, предназначен да промени енергийната динамика в региона на Северна Африка, цели 20% микс от екологична енергия в енергийния сектор на Либия до 2035 година.
"Либия е голяма страна с висок потенциал за слънчева енергия", заяви Абдусалам Елансари - ръководител на Дружеството за възобновяема енергия на страната, пред Anadolu Agency по време на Либийската енергийна и икономическа среща на върха, която се проведе в столицата Триполи.
Източник: EPA/БГНЕС
Триполи, Либия
Според Елансари поетапният подход ще накара Либия да постигне 1,7 гигавата възобновяема енергия до края на 2027 година, да напредне до 2,5 гигавата през 2030 година и накрая да достигне целта от 4 гигавата до 2035 година.
Централна част от тази инициатива е програмата "Go Green", която се фокусира върху инсталирането на покривни слънчеви системи в жилищни, промишлени и правителствени сгради в Либия. Миксът от възобновяеми енергийни източници ще включва на видно място слънчева, вятърна и концентрирана слънчева енергия (CSP).
Страната проучва и перспективите за зелен водород в партньорство с Националната петролна корпорация (NOC), което е допълнителен потенциал за диверсификация на енергийния микс на страната.
Ролята на Турция
Международното сътрудничество за постигането на целта на Либия за възобновяема енергия е от ключово значение. Именно тук се появява и Турция, която най-вероятно ще бъде ключова част от новата стратегия на страната.
Много турски компании и инвеститори вече проучват възможностите за навлизане на либийския енергиен пазар.
"Либия, която наистина има огромен потенциал за слънчева енергия, може да се възползва от опита на Турция в този сектор", заяви турският министър на енергетиката Алпарслан Байрактар.
Анкара очевидно е готова за сериозни инвестиции в либийската инфраструктура за възобновяема енергия. Остава да видим какво и кога предстои.