Икономическият растеж на България ще се увеличи осезаемо през 2017 година, като по този показател страната ни ще изпревари почти всички държави в Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
Ако за предходната брутният вътрешен продукт (БВП) се увеличи с 3,4%, то през настоящата нарастването може да достигне 3,9 на сто. Така страната ни, заедно с Румъния (също 3,9%), ще се нареди на второ място в целия регион. На първо място ще бъде Унгария с прогнозиран резултат от 4 на сто.
Това посочват от UniCredit в своя доклад за състоянието на банковата система в Централна и Източна Европа (ЦИЕ) "Banking Outlook: CEE region - the place to be", представен от Карло Вивалди, директор на UniCredit за ЦИЕ, и Мауро Марано, кординатор "Стратегии и корпоративни прогнози" за ЦИЕ, в рамките на годишната среща на Европейската банка за възстановяване и развитие в Кипър.
"Икономическата среда, в която банките оперират в ЦИЕ е позитивна като цяло. През 2017 година за първи път от кризата между 2008 и 2009 БВП се очаква да нарасне във всички държави със солиден темп в повечето страни (над 3%)", се посочва в документа.
Източник: UniCredit
Значителен ръст на кредитирането в България и в цялата ЦИЕ
През есента на 2016 година един ключов показател за икономиката излезе на положителна територия за първи път от две години насам. Става въпрос за кредитирането, което през октомври миналата година нарасна до 1,1% според статистиката на Българската народна банка (БНБ).
Тенденцията се запазва и в началото на тази година, като това е повече от добра новина, защото активното кредитиране предполага последващ ръст на икономиката на България.
За периода между 2017-2018 година се очаква показателят да направи сериозен скок до средно 4,1%,
Все още обаче у нас, както и в още няколко държави от ЦИЕ, кредитите остават на значително по-ниско ниво спрямо депозитите.
"През следващите две години в почти всички държави се очаква ръст на кредитирането с повишаване на темпа. Делът на необслужваните заеми се очаква да намалее още и рентабилността на банковия сектор да остане по-висока от тази в Западна Европа", става ясно от доклада.
Банките разпродават портфейлите си с лоши кредити
В цяла Европа банковият сектор е изправен пред един основен проблем - необслужваните или популярни още като лоши кредити. Положителното е, че през последните години техният размер прогресивно намалява, като България не прави изключение. У нас към декември 2016 година техният дял от общия кредитен портфейл на финансовите институции е намалял до 12,8 на сто при резултат над 15 на сто две години по-рано.
В региона през миналата година общо продадените портфейли с лоши заеми са били в размер на 3,382 милиарда евро, като най-голяма част от тях - 1,129 милиарда евро, са продали основните банки в съседна Румъния. У нас водещите финансови институции са се освободили от 168 милиона евро под формата на необслужвани кредити.
От UniCredit прогнозират, че тази тенденция ще се запази, като очакванията са през 2018 година техният дял в България да се свие до 9,5 на сто. Най-високо нивото на необслужваните заеми ще остане в съседна Сърбия, следвана от Русия, докато най-малък дял те ще имат в Чехия, Словакия и Турция.
Източник: UniCredit
България последна в ЦИЕ по интернет банкиране
От UniCredit очакват дигитализирането на банковия сектор да продължи да играе важна роля в региона през следващите две години. "Повечето държави от ЦИЕ имат сравнително висока степен на дигитализация. Регионът е добро място за банките да развиват по-иноватилни начини за предлагане на своите услуги", коментират експертите от UniCredit.
Страната ни обаче изостава по този показател сред държавите от Централна и Източна Европа. Данните за 2016 година сочат, че България е последна не само в региона, но и в цяла Европа по употреба на интернет банкиране. У нас ползващите онлайн услуги остават под 10%, като подобен резултат имат още Румъния, Русия и Турция.
Източник: UniCredit
Vatkov
на 10.05.2017 в 16:21:12 #1Този икономически ръст не трябва ли да бъде на добре развита икономически страна? След като ликвидирахме всичко не би ли трябвало ръста да е поне като на Китай преди години 9-10 % И на на каква основа е този ръст? На нови заеми? Или на това че когато започваш на “гола“ поляна направата на външна тоалетна е 100 % ръст. Но трябва да вярваме ,нали така казват от „Москва“.