Екстремните метеорологични явления, свързани с климата, са стрували на световната икономика повече от 2 трилиона долара през последното десетилетие, като САЩ са били най-засегнатата страна, според доклад, публикуван при събирането на лидерите за срещата на върха COP29 в Азербайджан, пише Axios.

Оценките на щетите в доклада на консултантската компания Oxera за Международната търговска камара (ICC) за периода 2014-2023 г. приблизително се равняват на тези от Световната финансова криза от 2008 г. Генералният секретар на ICC Джон Дентън подчерта необходимостта от "отговор със същата бързина и решителност" спрямо икономическото въздействие на климатичните промени.

Страните, изложени на най-голям риск от наводнения

Страните, изложени на най-голям риск от наводнения

Според данните 1,81 милиарда души са пряко изложени на наводнения

Изследователите са проучили близо 4000 събития, случили се през 10-годишния период, които са засегнали 1,6 милиарда души. Само през последните две пълни години от доклада, глобалните икономически щети достигнаха 451 милиарда долара - увеличение с 19% в сравнение с предходните осем години от десетилетието.

САЩ са претърпели най-големи икономически загуби през периода 2014-2023 г. (934,7 милиарда долара), следвани от Китай с 267,9 милиарда долара и Индия (112 милиарда долара). На глава от населението обаче френската част на малкия остров Сейнт Мартин е понесла най-големи разходи: общо 5,1 милиона долара, със средна цена от 158 886 долара на човек.

България е пощадена, Гърция с най-големи загуби от промените в климата

България е пощадена, Гърция с най-големи загуби от промените в климата

Икономическите щети в ЕС през последното десетилетиеса за 145 млрд. евро

Докладът установява, че развиващите се икономики могат да бъдат тежко засегнати от единични екстремни метеорологични събития, които често водят до икономически щети, надвишаващи годишния БВП на страната.

"Данните от последното десетилетие показват категорично, че климатичните промени не са бъдещ проблем: големи загуби на производителност от екстремни метеорологични явления се усещат тук и сега в реалната икономика", заяви Дентън.