Опустошителните наводнения на редица места това лято доведоха до много жертви. В Пакистан например наводненията доведоха до над 1400 изгубени живота и една трета от страната беше под вода.

Това повдига въпроса кои страни и са най-уязвими към риск от наводнения?

Използвайки данни от скорошно проучване, публикувано в Nature, тази графика картографира риска от наводнения по целия свят.Според данните 1,81 милиарда души са пряко изложени на наводнения.  Population Flood Risk.

Методологията отчита потенциалните рискове от наводнения вътре в страната, но и в крайбрежни райони.

Азиатските страни са изложени на най-голям риск от повишаване на водните нива. Не е изненадващо, че страните със значителни големи брегови линии, речни системи и равнини се оказват с висок процент на населението в риск.

Холандия и Бангладеш са двете страни в света, чието население е изложено на сериозен риск от наводнения, съответно 59% и 58%. Виетнам (46%), Египет (41%) и Мианмар (40%) са останалите пет нации с най-голям риск.

Освен Холандия, още две други европейски страни са в топ 20 по процент на застрашеното население - Австрия (18-та с 29%) и Албания (20-та с 28%).

Само в региона на Югоизточна Азия живеят над две трети от световното население, изложено на риск от наводнения - 1,24 милиарда души.

В Китай и Индия на риск са изложени съответно 395 милиона и 390 милиона души, като и двете страни са в челните места по отношение на абсолютния брой хора, изложени на риск от покачване на водните нива.

Останалите пет страни с най-висок риск от наводнения са Бангладеш (94 милиона души в риск), Индонезия (76 милиона души в риск) и Пакистан (72 милиона души в риск).

Въпреки, че прогнозираните климатични и природни бедствия често отнемат години, наводненията засегнаха повече от 100 милиона души през 2021 г.

През 2010 г. се смята, че наводненията в Пакистан са засегнали над 18 милиона души. Наводненията, които започнаха през юни са засегнали над 33 милиона души, а повече от една трета от страната е потопена под вода.

Цената на наводненията днес и в бъдеще

Въпреки че човешки жертви са най-страшното, което може да бъде причинено от наводненията, те носят със себе си и огромни икономически разходи. Миналата година суши, наводнения и бури причиниха икономически загуби на обща стойност 224,2 милиарда долара в световен мащаб например.

Неотдавнашен доклад прогнозира, че резултатът от климатичните рискове може да "изядат" 5,6 трилиона долара от глобалния БВП до 2050 г., като се очаква наводненията да представляват 36% от тези преки загуби.

И човешките, и икономическите загуби, причинени от наводнения, продължават да нарастват, а страните ще трябва да се съсредоточат върху строеж на подходяща инфраструктура и върху решения за предотвратяване и възстановяване.